Шановний Пане Президенте!
Оскільки держава – це ми, а ми – це держава – звертаюсь з ініціативою внесення змін до КПК України, а саме частини 4 статті 202 КПК України, якою передбачається звільнення з-під варти обвинуваченої особи у разі внесення грошової застави.
Внесення грошової, фінансової або ж майнової застави – це загальноприйнята практика в багатьох країнах світу. В тих країнах, де рівень корупції близький до значення 0 – ця практика має сенс та обґрунтування. Українські реалії, на превеликий жаль, інші.
Особи, які у провадженнях фігурують як «підозрювані/обвинувачені» – а досить часто це посадовці, держслужбовці або ж люди «із зв’язками» – використовують цю «можливість» на свою користь. До прикладу: Держслужбовець Х скоїв злочин (перевищення службових повноважень, незаконне збагачення, отримання хабаря ітп) на суму 20 млн грн, але суд обрав запобіжний засіб з правом внесення застави у розмірі 5 млн грн. Тобто, з уже вкрадених у держави, звичайного платника податків 20 млн гривень достатньо заплатити 25% щоб звільнитись з-під варти!? Або ж нещодавній випадок, коли за не цілий мільйон грн застави випустили вбивць…
А що далі? Класичний сценарій: лікарня-довідка-інша країна…шукай вітра в полі. Таких прикладів безліч: водії у нетверезому стані, зрадники держави, посадовці… Досить. Винен – відповідай.
Наша держава на шляху до ідеалу, тому вважаю за доцільним оптимізувати КПК України, а саме:
- Першочергово!: На законодавчому рівні повністю заборонити/прибрати можливість звільнення з-під варти особи за правом внесення будь-якого виду застави
- Якщо відповідні комісії, фахові робочі групи встановлять неможливість повністю прибрати інструмент внесення застави з КПК України, прошу доручити переглянути нормативно-правову базу та створити більш жорстке підґрунтя для використання даного інструменту
- Якщо відповідні комісії, фахові робочі групи встановлять неможливість повністю прибрати інструмент внесення застави з КПК України, прошу доручити переглянути нормативно-правову базу та створити алгоритм, за яким звільнення з-під варти буде можливим лише тоді, якщо сума застави буде мінімум у 100 разів більшою від суми скоєного злочину – стосується лише економічних злочинів
Критики ініціативи можуть стверджувати, що таким чином держава може отримати хоч якусь частину грошей. Безперечно. Але чи не є абсурдом просити свої «тут. держави» ж гроші? Чи це діє?
Пропонована зміна досить радикальна, але справедлива. Суспільство втомилось спостерігати за тим, як усі «грішники скуповують індульгенції».
Прошу розглянути петицію та вжити відповідних заходів щодо внесення пропонованих змін.
З повагою,
Дмитро