На сьогодні в Херсонській області склалась критична ситуація щодо збереження невідновного і вкрай крихкого, природного ресурсу - штучних Нижньодніпровських лісів.
За даними лісового кадастру за Херсонським обласним управлінням лісового та мисливського господарства обліковується загальна площа 172 тис. га в тому числі лісові землі 104, 4 тис. га із них вкрита лісом 74 тис. га. За останні дев’ять років, площа вкрита лісами зменшилася більш як на 12 тис. га ! Таким чином вже втрачено п’ята частина Херсонських лісів.
Унікальність ситуації в тому, що Херсонські ліси по своїй специфіці (штучного походження) та природним, кліматичним та геологічним особливостям не мають можливості самостійного відновлення. Без постійного системного догляду ліси приреченні на зникнення.
Зникнення лісів Херсонщини, за негативними наслідками на сільське господарство України, без перебільшення можливо порівняти з Чорнобильською катастрофою. Негативні наслідки полягають в наступному: опустелення, руйнування родючого слою (земля є чи неєдиним ресурсом Херсонщини), порушення водного балансу (з урахуванням вже сталого знищення системи зрощення), зміною кліматичних умов та порушенням екологічної рівноваги.
Збереження Нижньодніпровських лісів на Херсонщині сьогодні є однією з невідкладних задач державної екобезпеки України.
За останні роки, із-за економічної кризи, браку коштів, та, на сьогоднішній день проведення АТО, фактично зупиненні роботи по збереженню та відтворенню Нижньодніпровських лісів.
Сьогодні головна задача працівників державних лісогосподарських підпріємств полягає у збереженні, примноженні, охороні та захисту цих рукотворних лісів.
Для сталої та постійної роботи лісогосподарських підприємств області надходили асигнування з державного бюджету України. Так в 2015 році з державного бюджету України поступило 40 млн грн., це всього 60 % від мінімально необхідного. Без фінансівання з державного бюджету виконання основних функцій, а саме забезпечення охорони лісових насаджень від пожеж, самовільних рубок, лісовідновлення, проведення лісозахистних заходів неможливе. Ліси Херсонщини не є промисловими лісами, від реалізації деревини з яких можливо було б отримати кошти та забезпечувати роботу підприємств. В державних лісогосподарських підприємствах працюють понад тисячу чоловік. Вони сьогодні залишені напризволяще. Насамперед ті родини, де не одна людина з сімї працює в лісовому господарстві. Відсутні кошти на оплату тапла та енергопостачання, перебування дітей у дошкільних та інших навчальних закладах, придбання необхідних ліків та продуктів харчування.
В цілому відсутність фінансування з державного бюджету лісогосподарських, лісомисливських, наукового та лісозахистного підприємств призведе до повної руйнації та зупинки діяльності. Економія коштів на захисному лісорозведенні повернеться ерозією грунтів, втратою сільськогосподарських культур. Місцеві бюджети Херсонської області недоотримують податків. (Для довідки: в 2014 році лісогосподарськими підприємствами області сплачено до зведеного бюджету 18603 тис.грн., в 2015 році сплачено до зведеного бюджету – 21823 тис. грн).
Лісогосподарськими підприємствами вирощено 7,8 млн. сіянців хвойних та листвяних порід, ягі готові до висадки у 2016 році. Нажаль, їх подальша доля мабуть буде приречена на загибель в розсадниках.
Через складні кліматичні умови південного регіону лісові насадження Херсонщини мають надзвичайно високий рівень пожежної небезпеки і вимагають постійної кропіткої роботи з проведення профілактичних попереджувальних заходів. В звязку з ситуацією, яка є на сьогодні, а саме відсутність коштів – проводити профілактичні заходи по охороні лісу від пожеж не є можливим.
Потреба в бюджетних коштах підприємств Херсонського ОУЛМГ на 2016 рік складає 56845, 3 тис. грн, а саме:
Рубки формування та оздоровлення лісів 2330,6 тис.грн
Лісовідновлення 56,8 тис. грн
Охорона лісів від пожеж, боротьба з шкідниками та хворобами лісу 9476, тис.грн
Мисливське господарство 17,1 тис