Шановний Президенте
На сьогоднішній день повномасштабна загарбницька війна росії проти України триває вже 20 місяців. І за оцінками практично усіх військових аналітиків вона перейшла у довготривалу війну «на виснаження», яка може тривати ще кілька років. На підтвердження цього свідчать також заяви багатьох як українських політиків (зокрема глави ГУР Кирила Буданова та віцепремʼєр-міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук), так і міжнародних.
Бойові дії, які почались 24 лютого 2022 року і тривають уже 20 місяців практично по усій лінії фронту, є боями високої інтенсивності, з великою кількістю обстрілів та масованими атаками ворога.
Серед військовослужбовців, які перебувають на лінії фронту і беруть безпосередню участь у боях, є військовослужбовці, які стали до лав ЗСУ практично з початку повномасштабного вторгнення (і дуже часто – добровільно), протягом усіх 20 місяців. Лише з короткими відпустками на 10-12 днів один-два рази на рік.
Фізичний та моральний стан бійців, які перебувають у зонах бойових дій протягом такого тривалого часу, стає близьким до критичного. 10-12 днів, які відводяться на відпустку, не дають можливості відновитись навіть психологічно. Про відновлення фізичного здоров`я, яке неминуче страждає від такого перебування на лінії фронту 20 місяців поспіль, взагалі мова навіть не йде.
Численні дослідження психологів, експертів ВООЗ теж говорять про те, що навіть здорова людина не здатна перебувати такий тривалий період часу у постійному стресі з загрозою для життя, не втративши здоров’я (як фізичне так і психічне). Депресія, тривожний розлад та ПТСР - це те, що мають військові, які вже понад півтора року щодня несуть військову службу, пройшли різні лінії фронту. Але можливості відновитися, отримати кваліфіковану медичну чи психологічну допомогу, вони так і не отримали.
До того ж, у січні 2023 році Міністерством оборони України було офіційно заявлено, що Україна обрала шлях модернізації в управлінні ЗСУ за стандартами НАТО. Ці стандарти, серед іншого, передбачають проведення РОТАЦІЙ сил швидкого реагування (або СШР) -військових підрозділів, які перебувають у стані постійної бойової готовності та залучаються для вирішення критичних військових завдань - кожні 6 місяців у місця їх постійної дислокації. По суті, завдання, які виконують бійці ЗСУ уже впродовж 20 місяців на лінії фронту, цілком відповідають завданням, які ставляться перед підрозділами СШР НАТО.
Також, згідно з статтею 24 Конституції України усі громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. "Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками". Але фактично у сьогоднішній ситуації громадяни, які першими пішли виконувати свій обов`язок з захисту Батьківщини, мають найменше прав. Фактично на сьогоднішній день мобілізація стала для військових «квитком в один кінець».
Натомість, у Верховній Раді зареєстровано законопроект №8029 від 13.09.2022, згідно з яким пропонується надати право виїзду всім військовозобов’язаним чоловікам віком від 18 до 60 років, за виконання певних умов, однією з яких є наявність відкритого рахунку в українському банку та сплата обов’язкового гарантійного внеску в розмірі 5 прожиткових мінімумів на спеціальний рахунок ЗСУ. Очевидно, реєструючи такий законопроект, народні депутати повинні були виходити з того, що у нас достатня кількість військовозобов`язаних, яких можна буде призвати до ЗСУ у разі потреби, попри можливий виїзд за кордон значної частини військовозобов’язаного населення. Тобто в Україні достатня кількість мобілізаційного резерву, і цілком можливо знайти заміну тим, хто вже 20 місяців проводить у зоні бойових дій.
З іншого боку, такі законопроекти при незмінному стані речей з незабезпеченням умов для відновлення військових, а саме через організацію повноцінних ротацій на термін хоча б у 6 місяців у місця постійної дислокації, фактично створюють умови, коли обмежуються права одних громадян – військовослужбовців ЗСУ на збереження власного життя та здоров`я, та разом з тим створюються привілеї для інших, забезпечуючи їм право на виїзд за кордон замість виконання обов’язку і мобілізації. Тим самим створюються абсолютно нерівні умови для громадян України та порушуються базові права людини для військовослужбовців.
Відтак, враховуючи усе вище викладене, на забезпечення гарантій рівності та прав, передбачених Конституцією України, а також враховуючи стандарти НАТО щодо проведення ротацій, прошу розглянути дану петицію та забезпечити організацію ротацій у місця постійної дислокації усіх бійців ЗСУ, які перебувають у зоні бойових дій більше 18 місяців, для відновлення їхнього фізичного та психічного здоров`я.