У зв’язку з воєнним станом, всі військовослужбовці контрактної служби мають право на звільнення лише у випадку закінчення особливого періоду або оголошення рішення про демобілізацію, тобто, контракти укладені на невизначений строк, оскільки дата завершення дії особливого періоду невідома. Це суперечить принципам договірного права та є дискримінаційним по відношенню до групи військовослужбовців, які на даний момент зв'язані умовами таких безстрокових контрактів.
Більшість таких військовослужбовців підписали контракт ще до початку особливого періоду та несуть службу більше трьох років, що окрім відсутності мотивації, також спричиняє соціально-психологічні проблеми, такі як руйнування сімей, прискореного зношування організму, швидкого погіршення загального стану здоров’я через стрес, непередбачуваність, зміну харчування, порушення графіку сну, навантаження деморалізації особового складу, психологічних проблем, збільшення випадків самовільного залишення частини тощо. Ситуація невизначеності термінів служби призводить до погіршення морально-психологічного стану військовослужбовців, а також потенційно до соціальної напруги між тими, хто служив і служить з одного боку – й тими, хто не служив і не служить, з іншого.
В статті 24 Конституції України йдеться про те, що всі громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом, а згідно з частиною 2 статті 64 «В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції». Отже, стаття 24 КУ закріплює та визначає рівність усіх громадян, а стаття 64 зазначає, що ці права не можуть бути обмежені навіть в умовах воєнного стану. Натомість, нині виникла ситуація, коли, попри «загальну» мобілізацію, одні люди служать без відомих їм строків звільнення, тоді як інші не служать взагалі.
Просимо ініціювати внесення змін до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», а саме додати до переліку підстав для звільнення з військової служби в особливий період таку підставу як закінчення строку контракту.
Просимо не обмежувати права військових, вони є вагомою складовою суспільства, яка виконала свій як громадянський, так і конституційний обов’язок та мають право на особисте життя поза війною. Ці військовослужбовці захищали суверенітет та незалежність України під час АТО, були учасниками ООС, після чого сміливо прийняли удар на себе 24.02.22 і стали на захист нашої держави під час повномасштабного вторгнення росії. Вони відчувають втому, емоційну напругу та виснаженість.
Військовослужбовці потребують відпочинку, аби відновити свої сили та мати змогу повернутись на захист України.