Учасники бойових дій відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", у тому числі учасники антитерористичної операції, мають право на першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, в розмірах визначених ст. 121 Земельного кодексу України:
• для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;
• для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара;
• для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;
• для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;
• для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.
Згідно вищезазначених положень законодавства, учасник бойових дій має право на безоплатне отримання земельних ділянок. Однак, під час дії воєнного стану це не можливо зробити оскільки:
Відповідно до п. 27 «Перехідних положень» Земельного кодексу України, безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.
Отже, учасники бойових дій не можуть скористатись правом на отримання земельної ділянки з огляду на норму з Перехідних положень. Така норма є несправедливою тому, що учасник бойових дій може отримати земельну ділянку, за чинним законодавством, лише після завершення воєнного стану.
Війна може тривати роками. За цей час, військовослужбовець міг би оформити право власності на земельні ділянки і в разі його загибелі, приватизовані земельні ділянки залишились би членам його родини (дружина, діти, батьки).
Сьогодні, скалалась ситуація коли, в разі загибелі військовслужбовця, його сім'я позбавиться права не отримання вищезазначаних земельних ділянок, які учасник бойових дій заслужив в першу чергу - для своєї родини. Вважаю, що в законодавство України необхідно внести зміни, які дозволять почати процедуру оформлення земельних ділянок членами родини (дружина, діти, батьки) військовослужбовця, навіть в разі його загибелі.
Справедливим кроком стало би внесення змін до Земельного кодексу України, з метою зміни п. 27 «Перехідних положень».
Нова редакція Закону має вводити виключення для учасників бойових дій в частині заборони безоплатної передачі земель під час дії воєнного стану.
Необхідно надати право учасникам бойових дій, отримати пільгу передбачену п. 14 ч. 1 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Тому, наразі існує необхідність у внесенні змін до Земельного кодексу України, а саме до п. 27 «Перехідних положень».
Цей крок створить можливість учасникам бойових дій уже зараз скористатись своїм правом на отримання земельних ділянок у власність.
Таке рішення буде справедливим, а військовослужбовці - учасники бойових дій додатково відчують підримку з боку держави, яку захищають у такий складний для України час.
Слава Україні!