Закон України № 1169-VII від 27.03.2014 р. "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення проведення мобілізації" набрав чинності з 1 квітня 2014 року. Цей закон, зокрема, вніс зміни до статті 28 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", відповідно до яких граничний вік перебування в запасі був збільшений.
Однак, ці зміни не мали розповсюджуватися на тих громадян, які, на момент набуття чинності закону № 1169-VII від 27.03.2014 р., вже досягли граничного віку перебування в запасі та підлягали виключенню з військового обліку. Це громадяни, яки народилися раніше за 1 квітня 1969 року та належали до категорії військовозобов'язаних, які мали військові звання рядового, сержантського і старшинського складу.
Окрім того, всі подальші зміни статті 28 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" також не мали розповсюджуватися на вказану категорію громадян.
Стаття 58 Конституції України чітко говорить, що закони не мають зворотної дії, окрім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
На дату 1-го квітня 2024 року, всім громадянам, що народилися раніше за 1 квітня 1969 року вже виповниться 55 років, що додатково має вмотивувати владу зробити законодавство відповідним юридичним нормам, здоровому глузду та принципам справедливості. У зв'язку з цим, хочу нагадати, що, в процесі розглядання проекту закону № 1604-VII від 22.07.2014 року, який набрав чинності 13.08.2014 р. та знову збільшив граничний вік перебування в запасі, Головним науково-експертним управлінням був зроблений висновок що до запропонованих у законопроекті змін.
Цитую:
"...Подальше збільшення граничного віку до 60 років викликає сумнів, оскільки навряд чи можна припускати, що переважна більшість громадян віком близько 60 років будуть (з урахуванням стану їх здоров'я) спроможні виконувати обов'язки військової служби."
"...Однак навантаження щодо виконання обов'язків військової служби у більшому обсязі все ж таки покладатиметься саме на військовослужбовців рядового, сержантського та старшинського складу, і тому вбачається нелогічним, що граничний вік перебування в запасі для таких військовозобов'язаних буде більшим, ніж для командирів (офіцерів), які будуть ними командувати.
З огляду на зазначене логічною є пропозиція про встановлення граничного віку перебування у запасі другого розряду для військовозобов'язаних рядового, сержантського та старшинського складу не у 60 років, а хоча б у 55 років.
Узагальнюючий висновок: за результатами розгляду в першому читанні законопроект може бути прийнятий за основу З ВРАХУВАННЯМ ВИСЛОВЛЕНИХ ЗАУВАЖЕНЬ І ПРОПОЗИЦІЙ."
Але закон був прийнятий без(!) врахування всіх вказаних у висновку зауважень і пропозицій!
Враховуючи все вищесказане, а також той факт, що наразі владою розглядається проект закону 10449 від 30.01.2024 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку", я вимагаю від влади внесення відповідних змін до чинного законодавства, які безумовно закріплюють за громадянами, які народилися раніше за 1 квітня 1969 року та належали до категорії військовозобов'язаних, які мали військові звання рядового, сержантського і старшинського складу, наступні права:
1. У разі відсутності бажання продовжувати військову службу, право негайно звільнитися з військової служби за власним бажанням, з автоматичним виключенням з військового обліку за віком.
2. Після звільнення та виключення з військового обліку, право безперешкодно виїжджати за межі України, та вважатися тими, на кого не розповсюджується чинна наразі заборона на виїзд за межі України чоловіків віком від 18 до 60 років.