№22/220662-еп

Забезпечити захист прав військових на фронті

Автор (ініціатор): Орлов Пилип Олександрович
Дата оприлюднення: 14 березня 2024
Звертаємось до Вас, шановний Володимире Олександровичу, як до гаранта додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина! (відповідно до ч.1 ст. 102 Конституції України).

Під час несення служби захисники України стикаються не тільки з ворогом, але з певними порушеннями їх прав. Наприклад: проблеми із виплатами, відмова у лікуванні, відмова у наданні відпустки, перебування на фронті без належної підготовки, невидача базового спорядження, інші проблеми зі зловживаннями, перевищенням повноважень, корупцією, неефективним керуванням, злочинними наказами, моральними та психологічними знущаннями тощо.

Майже всі військові, які служать на нулі вже 2 роки, мають декілька або багато поранень, мають історію хвороб, лікування, довідок, наказів, рапортів і т.д. Військові мають десь це все зберігати і бути впевнені в безпеці документів, які зараз зберігаються у паперовому вигляді. Деякі бійці мають папки з 200 та більше листами документів, які можуть бути втрачені або зіпсовані в умовах їх перебування. Щоб отримати належну їм допомогу чи державні послуги військові мають збирати масу папірців, які їм видала держава або за допомогою яких вони звертались до держави раніше. Добробут та соціальні гарантії для наших військових зараз набагато цінніші, ніж усі послуги проєкту Дія, цифровізація суду, шлюбу або довідок для цивільних. Вважаю що зараз треба зосередитись на потребах військових. Усі їх документи мають бути збережені в електронному реестрі бійця у вигляді, що забезпечує збереження секретності.

Для вирішення усіх питань під час несення служби наші військові повинні подавати письмові рапорти та інші документи. Перебуваючи на фронті:
- у військового найчастіше немає фізичної можливості докласти до рапорту друковані копії потрібних документів (доказів);
- немає можливості відправляти рапорти, скарги та інші документи офіційним шляхом через Укрпошту;
- якщо командування не бажає прийняти той чи інший документ, військові не мають можливості зафіксувати своє звернення;
- навіть коли рапорт (який військовим доводиться писати "від руки") все-таки подано, іноді відповіді доводиться чекати місяцями, а іноді відповідь не надається взагалі.

Як показує практика, найкращий спосіб боротьби з порушеннями це цифровізація усіх процесів, якими керує людина. Тому зараз дуже важливо забезпечити захист прав наших військових, шляхом впровадження електронного сервісу спеціально для військовослужбовців, за допомогою якого вони матимуть можливість:
- з легкістю отримати потрібні їм документи, такі як довідку про безпосередню участь у бойових діях, довідку про доходи, тощо;
- подавати рапорти, відслідковувати їх статус та отримувати на них відповіді;
- контролювати свою відпустку та відслідковувати коли у них є можливість скористатись таким правом;
- відслідковувати усю хронологію своєї військової служби, поранень, виплат;
- зберігати усі направлення, медичні документи, виписки, висновки ВЛК у одному місці та не носити з собою стоси документів;
- інформувати державу про порушення своїх прав, подавати скарги.

Такий сервіс дасть можливість військовослужбовцям самостійно контролювати перебіг своєї служби, подавати рапорти, отримувати довідки дуже швидко та зручно. Крім цього це також спростить та систематизує роботу військових частин та закладів охорони здоровʼя.

Більше того, на даний момент створити такий сервіс не є проблематично, так як більшість процесів вже цифровізовано.

Наприклад, у січні 2024 року Рада прийняла закон №10062, який передбачає цифровізацію реєстру військовозобов’язаних.

Заступниця міністра оборони Катерина Чорногоренко зазначила, що «Ухвалений закон про цифровізацію армії удосконалив взаємодію між реєстрами, розширив перелік відомостей про військовозобов’язаних, резервістів і призовників у системі «Оберіг». Це дозволить поновлювати систему за спрощеною процедурою без зайвої бюрократії, довідок і ксерокопій».

Проте, електронний кабінет для оперативного подання документів, рапортів та отримання відповідей потрібен не лише військовозобов’язаним. Такий електронний сервіс вкрай необхідний нашим захисникам на фронті!

Також, в серпні 2023 року КМУ затвердили Порядок здійснення обміну медичними та іншими документами військовослужбовців між закладами охорони здоров’я в яких військовослужбовці перебували (перебувають) на лікуванні, військовими частинами і територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.

Тобто, в основному усі документи і так вже будуть цифровізовані, а електронний сервіс для військовослужбовців стане платформою, у якій ці всі електронні документи будуть зібрані у хронологічному порядку. Разом з цим, сервіс буде мати широкий спектр послуг, якими можна буде дуже зручно користуватись.

В умовах постійних бойових дій подавати рапорти, отримувати довідки дуже складно та довго. Часто передання документів у військові частини займає більше часу, аніж сам розгляд цих рапортів. Тому ми вважаємо що такий сервіс значно полегшить користування своїми правами захисникам, та виконання своїх обовʼязків військовим частинам.

Система обов'язково повинна бути оптимізована для роботи з мобільного телефона. Усі військові мають мобільні телефони і це найлегший для них спосіб отримати доступ для державних послуг в зручний для них час та місце.

Вхід у таку систему можна здійснювати за допомогою ЕЦП, або авторизація через банк або ДІЯ. Також це можна зробити і у системі “Оберіг”, розширивши функціонал цієї системи, щоб там був кабінет військовослужбовця.

Оскільки, відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Президент України є Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України та здійснює керівництво у сферах національної безпеки та оборони держави. Тому просимо Вас врахувати цю петицію та ініціювати створення законопроєкту про забезпечення захисту військовослужбовців шляхом створення електронного сервісу.

Згідно ст. 93 Конституції України, право законодавчої ініціативи у Верховній Раді України належить, в тому числі, Президентові України.

Згідно п. 9 Порядку розгляду електронної петиції, адресованої Президентові України, затвердженого Указом Президента України від 28 серпня 2015 року № 523/2015, у разі визнання Президентом України за доцільне реалізовувати викладені в електронній петиції пропозиції шляхом видання акта Президента України або внесення на розгляд Верховної Ради України відповідного законопроєкту Адміністрація Президента України вживає в установленому порядку заходів щодо підготовки таких проектів актів.
Перелік осіб які підписали електронну петицію*
* інформаційне повідомлення про додаткову перевірку голосів
1.
Макаренко Наталія Ігорівна
14 червня 2024
2.
Присяжнюк Наталія Андріївна
14 червня 2024
3.
Свистун Анна Миколаївна
14 червня 2024
4.
Глибіна Ірина Анатоліївна
14 червня 2024
5.
Верега Анна Дмитрівна
14 червня 2024
6.
Боцян Ольга Богданівна
14 червня 2024
7.
Грушко Софія Юріївна
14 червня 2024
8.
Бартош Анна Юріївна
14 червня 2024
9.
Петришина Тетяна Петрівна
14 червня 2024
10.
Погоріла Людмила Анатоліївна
14 червня 2024
11.
Скрипка Анастасія Ігорівна
14 червня 2024
12.
Михалків Олена Вікторівна
14 червня 2024
13.
Савчук Ірина Анатоліївна
14 червня 2024
14.
Стрілець Оксана Володимирівна
13 червня 2024
15.
Багрій Галина Василівна
13 червня 2024
16.
Ляховець Альона Анатоліївна
13 червня 2024
17.
Аксьонова Анастасія Юріївна
13 червня 2024
18.
Худзяк Олена Валеріївна
13 червня 2024
19.
Процько Катерина Ярославівна
13 червня 2024
20.
Ширенков Ілля Павлович
13 червня 2024
21.
Косарук Вікторія Олександрівна
13 червня 2024
22.
Шелест Олена Борисівна
13 червня 2024
23.
Фролов Максим Ігорович
13 червня 2024
24.
Столяр Дар'я Василівна
13 червня 2024
25.
Лис Надія Вікторівна
13 червня 2024
26.
Лукаш Людмила Анатоліївна
13 червня 2024
27.
Бочарова Владислава Сергіївна
13 червня 2024
28.
Пальчикова Олена Ярославівна
13 червня 2024
29.
Лосєва Алла Юріївна
13 червня 2024
30.
Шитікова Валентина Миколаївна
13 червня 2024
3052
голосів з 25000
необхідних
Не підтримано
Збір підписів завершено