05.12.1994 лідерами України, США, Великобританії та Росії було підписано Меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (Будапештський меморандум) – міждержавний документ про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.
Будапештський меморандум означав гарантії безпеки, які Росія, США та Великобританія надавали Україні в обмін на передачу ядерної зброї: не загрожувати силою чи її застосуванням територіальної цілісності чи політичної незалежності України, а також утримуватись від економічного примусу, який міг би порушити права України.
2014 року Росія анексувала український Крим, чим порушила укладені з Україною міжнародні договори, включаючи Будапештський меморандум та Договір про дружбу між Росією та Україною 1997 року.
При цьому, ще у 1993 році американський політолог, професор університету Чикаго, автор теорії наступального реалізму і експерт з міжнародних відносин Джон Джозеф Міршаймер (США) аргументував, що Україна повинна зберегти ядерне озброєння для запобігання війні з Росією, яка була б «катастрофою», яка може призвести до нового підкорення України Росією та до порушення миру в Європі. За його словами, ядерна зброя була б єдиною серйозною перешкодою російській агресії.
Події 2014 року продемонстрували неефективність Будапештського меморандуму як інструменту забезпечення безпеки та територіальної цілісності України, що відмовляється від ядерного озброєння. Тим самим був підірваний глобальний режим ядерного нерозповсюдження як такий, адже країни спостерігаючи, що відмова від ядерної зброї не компенсується підвищенням рівня власної безпеки, позбавляються дієвого стимулу дотримуватися обмежень, що накладаються на них, у галузі його виробництва.
Агресія росії проти України з 2014 року та повномасштабне вторгнення у 2022 році призвели до численних вбивств українців та тимчасової втрати території України, болю та страждань українців, а також переосмислення українським суспільством засобів забезпечення системи безпеки держави.
Враховуючи порушення Меморандуму одним із підписантів, відсутність на сьогоднішній день послідовної та суттєвої допомоги від США, а також наявність прецеденту виходу з договору після його підписання КНДР, прошу Вас надати доручення відповідним радам, міністерствам, установам України вивчити громадську думку з цього питання (наприклад, шляхом опитування за допомогою «Дії»), розробити та застосувати алгоритм денонсації Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons) та відновити статус України як ядерної Держави розпочавши практичні заходи щодо виготовлення нестратегічної ядерної зброї в Україні.