05.12.1994 лідерами України, США, Великобританії та Росії було підписано Меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (Будапештський меморандум) – міждержавний документ про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.
Будапештський меморандум означав гарантії безпеки, які Росія, США та Великобританія надавали Україні в обмін на передачу ядерної зброї: не загрожувати силою чи її застосуванням територіальної цілісності чи політичної незалежності України, а також утримуватись від економічного примусу, який міг би порушити права України.
2014 року Росія анексувала український Крим, чим порушила укладені з Україною міжнародні договори, включаючи Будапештський меморандум та Договір про дружбу між Росією та Україною 1997 року.
При цьому, ще у 1993 році американський політолог, професор університету Чикаго, автор теорії наступального реалізму і експерт з міжнародних відносин Джон Джозеф Міршаймер (США) аргументував, що Україна повинна зберегти ядерне озброєння для запобігання війні з Росією, яка була б «катастрофою», яка може призвести до нового підкорення України Росією та до порушення миру в Європі. За його словами, ядерна зброя була б єдиною серйозною перешкодою російській агресії. У зв'язку з порушенням зі сторони росії Будапештського меморандуму можна його вважати недійсним і закуповувати ракети в ядерних державах, таких як Франція, США, Індія, Пакистан, Ізраїль.