11 квітня 2024 Верховна Рада України прийняла у другому читанні та в цілому проєкт закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (законопроєкт 10449). Цей законопроєкт потребує застосування президентом права «вето», бо є фундаментально несправедливим, незбалансованим, порушує основні засади конституційного ладу України, створює надзвичайну загрозу її національній безпеці, територіальній цілісності та навіть самому існуванню української держави.
На фінальній стадії підготовки законопроєкту до голосування, з нього були вилучені всі положення, які стосуються підстав та порядку демобілізації бійців Збройних Сил та інших військових формувань України, мобілізованих на захист Батьківщини відповідно до законодавства.
Таким чином, служба за мобілізацією в ЗСУ, Національній Гвардії та інших військових формуваннях офіційно перетворюється для українців на «подоріж із квитком в один кінець», потрапивши в яку звільнитися з неї вже неможливо.
Виникла фундаментальна несправедливість у ставленні держави саме до тих синів України, хто ще в 2022 році, не вагаючись, добровільно встали на її захист у лавах Збройних Сил. Фактично, держава стала на бік не тих, хто пішов захищати її, а тих, хто у будь-який спосіб ухиляється від цього, в тому числі – використовуючи механізм «бронювання».
Така ситуація штучно створює морально-психологічні підстави для ухиляння від мобілізації, самовільного залишення частин та дезертирства. В результаті безглузде, непродумане, непрофесійне й аморальне законодавче та управлінське рішення про «мобілізацію без демобілізації» загрожує зривом комплектування Сил Оборони України, обвалом Фронту, безладом в країні та загибеллю української державности.
Відповідно до статті 24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Відповідно до статті 65, захист Вітчизни, незалежности та територіальної цілісности України, є обов'язком усіх її громадян.
Відповідно до статті 102 Конституції, президент України є гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина. Для реалізації своїх передбачених Конституцією обов’язків, президент зокрема має право вето щодо прийнятих Верховною Радою законів (крім законів про внесення змін до Конституції України) з наступним поверненням їх на повторний розгляд Верховної Ради.
Таким чином, у разі прийняття Верховною Радою закону, що порушує основи конституційного ладу України, загрожує її державному суверенітету та територіальній цілісності, президент зобов’язаний повернути його Раді зі своїми вмотивованими і сформульованими пропозиціями для повторного розгляду.
На підставі зазначеного, користуючись своїм правом, передбаченим статтею 40 Конституції України, ми, громадяни України, звертаємось до президента України з вимогою накласти вето на прийнятий Верховною Радою закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (законопроєкт 10449) та повернути його Раді з конкретно сформульованими пропозиціями стосовно засад, порядку та строків демобілізації громадян, які мобілізуються до лав Збройних Сил України, Національної Гвардії та інших передбачених законом військових формувань.