На даний час збитки, завдані війною водоканалам по оцінці Світового банку складають біля 10 млрд доларів США. Деякі водоканали і досі перебувають в зоні бойових дій та зазнають значних пошкоджень. Є водоканали, які функціонують на деокупованій території та в зоні ризиків бомбардувань або бойових дій. Частина водоканалів функціонує на територіях, що постраждали через підрив Каховської ГЕС.
За 2023 рік підприємства галузі отримали збитки у розмірі біля 12 млрд грн (біля 35 % собівартості усіх послуг).
Основним джерелом фінансування витрат, пов’язаних із господарською діяльністю водоканалів є кошти, отримані від реалізації послуг із централізованого водопостачання та водовідведення за встановленими тарифами. Діючі тарифи є збитковими, вони були розраховані у І півріччі 2021 року відповідно до цін, що діяли на той момент. На даний час водоканали не спроможні розраховуватись за спожиту електричну енергію, виплачувати заробітну плату, сплачувати податки, закуповувати реагенти, відновлювати пошкоджені війною мережі та обладнання через тариф, який значно нижчий собівартості. Підприємства галузі не мають жодної державної підтримки. Запобігти зупинці підприємств вдалося тільки за рахунок часткової допомоги місцевих бюджетів та гуманітарних організацій.
За роки війни біля 40 міжнародних та національних гуманітарних організацій надали допомогу галузі водопровідно-каналізаційного господарства, без якої в наших домівках не було би води і не працювала би каналізація. Основні з них це ЮНІСЕФ, Міжнародний Комітет Червоного Хреста, Міжнародна організація з міграції та багато інших.
Гуманітарні організації надають допомогу безпосередньо підприємствам.
Заборона надання гуманітарної допомоги на фоні «заморожених» тарифів гарантовано приведе до зупинки багатьох підприємств. В цій ситуації в першу чергу страждають соціально незахищені верстви населення. Водоканали належать до об’єктів критичної інфраструктури та реалізують життєво важливі функції, порушення яких призводить до негативних наслідків для національної безпеки України, а захист критичної інфраструктури є складовою частиною забезпечення національної безпеки України.
На даний час Закон України «Про гуманітарну допомогу», який набрав чинності 23.01.2024, заборонив отримання гуманітарної допомоги водоканалами. При цьому така допомога дозволена підприємствам енергетичного сектору. Тому просимо на підставі ст. 93 Конституції України, ст. 89 Закону України «Про регламент Верховної Ради України» подати до Верховної Ради України законопроєкт про внесення змін до Закону України «Про гуманітарну допомогу», розширивши перелік отримувачів та набувачів гуманітарної допомоги, додавши до вказаного переліку підприємства централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.