11 квітня 2024 року Верховною Радою України прийнято Закон України 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набув чинності 18 травня 2024 року. Законом 3633-IX були внесені зміни до Закону "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі Закон).
Внаслідок внесення змін да Закону, раніше існуючі самостійні підстави для звільнення з військової служби: "у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за......" та "у зв’язку з наявністю дружини/чоловіка із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи"
були поєднанні та викладені в редакції:
- необхідність здійснювати постійний догляд за ............... з числа осіб з інвалідністю I чи II групи;
При цьому, в Законі "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" підстави для отримання відстрочки "у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за......" та "у зв’язку з наявністю дружини/чоловіка із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи" залишились як окремі, незалежні одна від одної підстави для відстрочки від мобілізації.
Внаслідок змін до Закону, в порушення Конституції було:
- звужено раніше існуюче право військовослужбовців;
- при наявності тотожних обставин, військовозобов'язані не підлягають мобілізації, у той час як військовослужбовці позбавлені права на звільнення, тобто допущена дискримінація за ознакою проходження військової служби
Не є секретом, що існує велика кількість осіб, які не є інвалідами, але потребують постійного стороннього догляду: тривала тяжка хвороба, наслідки ДТП, інфаркт, інсульт, тощо. У разі настання таких обставин висновок лікарськоїїї-консультативної комісії, про потребу постійного стороннього догляду, може бути отриманий майже протягом доби, у той час як оформлення інвалідності займе не менш ніж пів року, і то за умови якщо буде кому цим займатись. В наслідок існування Закону в існуючій редакції такі особи позбавлені соціальних гарантій мати належний огляд з боку своїх близьких.
Крім того, значна кількість військовозобов'язаних, що мають право на відстрочку, у зв'язку з потребою у догляді їхніх близьких, які не є інвалідами І або ІІ групп, до 18.05.2024 замислювались над тим щоб виявити бажання бути мобілізованим, знаючи що у разі погіршення стану близьких, вони можуть звільнитись. Після 18.05.2024 року такі військовозобов'язані розуміють, що добровільно виявивши бажання служити, вони втрачають можливість бути звільненим.
Вказане звуження прав військовослужбовців та їх дискримінація за ознакою проходження військової служби може бути усунена шляхом ініціювання Президентом внесення змін до Закону, зокрема, аналогічно із Законом "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" окремі, незалежні одна від одної підстави для відстрочки "потреба у догляді" та "наявність осіб з інвалідністю І або ІІ груп", викласти підстави для звільнення з військової служби в Законі "Про військовий обов'язок і військову службу".