Відповідь Президента України
на електронну петицію № 22/230180-еп
«Національний Парк «Київські
Пагорби», розміщену на вебсайті
Офіційного інтернет-представництва
Президента України 12.07.2024
громадянином С.Литвяком
Відповідно до статті 40 Конституції України та статті 23-1 Закону України
«Про звернення громадян» на вебсайті Офіційного інтернет-представництва
Президента України розміщено електронну петицію «Національний Парк
«Київські Пагорби», яку підтримали понад 25 тисяч громадян.
Дякую всім, хто долучився до цієї петиції і висловив відповідну позицію
щодо збереження, відтворення та ефективного використання окремих
територій міста Києва шляхом створення національного парку «Пагорби
Києва».
Конституція України зобов'язує мене діяти лише на підставі, в межах
повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України
(стаття 19).
Статтею 6 Закону України «Про охорону культурної спадщини»
встановлено, що призначення відповідних охоронних заходів щодо пам’яток
місцевого значення та їхніх територій у разі виникнення загрози їх руйнування
або пошкодження внаслідок природних факторів або проведення будь-яких
робіт належить до повноважень органів виконавчої влади, органів охорони
культурної спадщини обласних, Київської та Севастопольської міських
державних адміністрацій.
Відповідно до статті 53 Закону України «Про природно-заповідний фонд
України» рішення про створення природних заповідників, національних
природних парків, а також щодо інших територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення приймається Президентом
України. Рішення про організацію чи оголошення територій та об’єктів
природно-заповідного фонду місцевого значення та встановлення охоронних
зон територій та об’єктів природно-заповідного фонду приймається
Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та
Севастопольською міськими радами. Прийняттю таких рішень передує
проведення установленої законом процедури.
Згідно з нормами статті 52 Закону України «Про природно-заповідний
фонд України» центральним органом виконавчої влади, що забезпечує
формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього
природного середовища, здійснюється попередній розгляд клопотання про
створення чи оголошення територій та об’єктів природно-заповідного фонду
щодо територій та об`єктів загальнодержавного значення та його погодження з власниками та первинними користувачами природних ресурсів у межах територій,
рекомендованих для заповідання.
Нормами статті 51 зазначеного Закону встановлено порядок підготовки і
подання клопотання про створення чи оголошення територій та об’єктів
природно-заповідного фонду, до якого додаються документи, що
підтверджують та доповнюють обґрунтування необхідності створення чи
оголошення територій або об’єктів природно-заповідного фонду.
Відповідно до статті 116 Конституції України Уряд забезпечує
проведення політики у сфері природокористування, а також згідно з Законом
України «Про Кабінет Міністрів України» спрямовує і координує роботу
міністерств та інших центральних органів виконавчої влади.
Положенням про Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 червня 2020 року № 614, визначено основні завдання відповідного органу, зокрема забезпечення у сфері організації охорони та використання природно-заповідного фонду нормативно-правового регулювання, а саме розробка проєктів нормативно-правових актів, видання нормативно-правових актів у межах повноважень, передбачених законом.
Підтримую висловлену в електронній петиції пропозицію щодо збереження, відтворення й ефективного використання території Київських пагорбів та створення парку "Пагорби Києва".
З огляду на зазначене я звернувся до Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України з проханням здійснити підготовку відповідних документів щодо створення національного парку "Пагорби Києва" і внести їх в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України.
Про результати автора електронної петиції поінформує Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України.
В.ЗЕЛЕНСЬКИЙ
Шановний Пане Президенте, Верховний Головнокомандувачу!
Я, військовослужбовець ЗСУ, 30 ОМБр імені князя Костянтина Острозького. Я не є представником жодної політичної сили та у цьому випадку звертаюсь до Вас як частина громади міста Києва та частина українського спротиву в лавах ЗСУ з весни 2022 року.
Ми з побратимами та разом з Вами щодня боремося всіма силами за Український народ та Українську землю, виборюючи кожен квадратний сантиметр кров’ю наших захисників та захисниць.
Проте є і ті, хто в цей непростий час набивають кишені, ослаблюють національний дух та ідею, поширюють корупцію, та “купують” Українську землю за копійки, роблячи дефіцити в міських бюджетах, порушуючи норми та руйнуючи нашу національну пам’ять, зокрема пам'ятку культурної спадщини України - Київські гори, та пам’ятки наших партнерів, німецько-українську броварню Ріхерта.
Ці люди переслідують власні корисливі інтереси на відміну від звичайних людей, ба, навіть пенсіонерів, що віддають останні заощадження на дрони.
Йдеться про так званих “впливових-забудовників”, фокусом уваги яких є бажані шматки безцінної Української землі в центрі наших міст.
Використовуючи корупцію та кумівство, вони домовляються за ласі шматки, з яких народ не отримує нічого. Натомість добросовісні підприємці не мають можливості конкурувати, адже не мають можливості отримати відповідні землі за прозорою та відкритою процедурою без “договорняка” чи кумівства.
У цьому випадку йдеться про гору “Юрковиця” - одну із тих, на яких був заснований Київ. Незаконне будівництво там суперечить інтересу громади, яка всіма силами вже багато років бореться за цей пагорб та ділянки поряд - озеро та ліс. Власником земельної ділянки 8000000000:85:311:0033 є народ України. Проте, розпоряджаючись даною ділянкою, органи місцевого самоврядування не діють виключно в інтересах територіальної громади.
Так, замість створення на території вказаної земельної ділянки парку, що безумовно підтримується місцевою громадою, і про що свідчить збір за рекордні терміни підписів до моєї петиції щодо захисту землі та створення парку на сайті Міської ради міста Києва, земля за безцінь передана в оренду забудовнику. За нашими оцінками, ця зелена земельна ділянка в центрі столиці з озером на ринку нерухомості під забудову коштує близько 5 мільярдів гривень. Для прикладу, майже стільки місто Київ виділило на Сили Оборони за минулий рік. На таку суму могло б бути придбано 250000 FPV дронів для ЗСУ, що становить 7% річного бюджету міста Києва - і це лише одна ділянка, а в Україні по “договорняках” таких віддають тисячі за рік.
По факту ж, цю ділянку в 10 гектарів в центрі міста з озером, всупереч інтересів громади, віддали в оренду під забудову за півмільйони гривень на рік. Як результат, міський бюджет отримає менше 1% від її реальної вартості.
Забудовники мають великий вплив в усіх містах України, але не всі з них зацікавлені рухатись до відбудови і з усіх сил відновлювати Україну. Для них набагато вигідніше будувати ще більше в місті з понад 2 тис. активних будівельних майданчиків, 200 з яких є незаконними. Скільки неодоотримають міські бюджети від цих діянь? Скільки з цих забудовників реалізують соціальні проєкти відбудови на деокупованих територій?
Звертаюсь до Вас як до Гаранта Конституції України, щоб Ви звернулись до Українського суспільства, аби роз'яснити, хто є власником Української землі згідно з Конституцією. Аби вони знали, коли в їх тилу місцеве самоврядування у змові з забудовниками розпродають безцінну землю за копійки, поки їх захисники кладуть життя за квадратні метри на лінії фронту в битві за людей, за свободу, за землю.
Розробити законодавчий механізм стабілізації руху забудовників в Україні. Забезпечити відкритість входу, чесну конкуренцію на ринку, відкриті торги та аукціони, аби місцеві бюджети отримували максимум за землю, а не крихти, як зараз.
Ну а якщо власників землі - народ України, не почують, вони завжди можуть розраховувати на Верховного Гаранта, який на захисті прав, свобод та Конституції України.
Ч. 1 ст. 20 Закону України “Про природно-заповідний фонд України” передбачає, що з метою збереження, відтворення і ефективного використання природних комплексів та об’єктів, які мають особливу природоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, наукову, освітню та естетичну цінність в Україні створюються національні природні парки, які є природоохоронними, рекреаційними, культурно-освітніми, науково-дослідними установами загальнодержавного значення. Враховуючи вказане, прошу Вас як гаранта Конституції України, для збереження, відтворення та ефективного використання території Київських пагорбів, з яких почалась українська державність розпочати процес створення Національного Парку “Пагорби Києва”.
Національний Парк “Пагорби Києва” - це понад 70 гектарів зелені в центрі міста, зі своєю особливою міською флорою та фауною. Ці гори нерозривно пов'язані з історією Києва. Легенда про заснування міста каже, що саме з цих гір веде свою історію сучасний Київ. Це зафіксовано в “Повісті минулих літ”. В межах ділянок: 8000000000:91:079:0015, зелена не оформлена ділянка між Смородинським узвозом та Богуславським узвозом вздовж вулиці Кирилівська, 8000000000:85:095:0008, Гора “Юрковиця” та зелені, по факту, неоформлені зона навколо чи/та по її межам, 8000000000:85:311:0069, 8000000000:85:095:0006, 8000000000:85:311:0017, основна ділянка з озером 8000000000:85:311:0033, 8000000000:85:311:0023, 8000000000:85:311:0066, 8000000000:91:101:0006, 8000000000:91:101:0002, Гора “Щекавиця” та зелені, по факту, неоформлені зона навколо чи/та по її межах, 8000000000:91:099:0003, 8000000000:91:099:0046, 8000000000:91:101:0015, 8000000000:85:321:0041, 8000000000:91:099:0041, Замкова гора та зелені, по факту, неоформлені зона навколо чи/та по її межам. Та інші прилеглі зелені неоформлені зони.
Враховуючи це, прошу Вас доручити Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України розпочати в порядку, передбаченому ст. 52 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», розглянути це клопотання та схвалити його задля створення Національного Парку “Пагорби Києва”.
Ви подарували людям велике будівництво, подаруйте народу Національний Парк, місце сили - захистіть зелені зони столиці! Коштів з бюджету не потрібно, аби лише захистити зони та знести паркан, а громада сама зробить парк, ветерани посадять дерева. Я можу віддати на це свої бойові. Крім того, в України багато іноземних держав-партнерів, які з радістю до цього долучаться.
Слава Україні - Навіки Слава!
Разом - переможемо!