Положенням ст. 8 Конституції України визначено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу, закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.
Частиною третьою статті 22 Конституції України, визначено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих конституційних прав і свобод людини, якщо таке звуження призводить до порушення їх сутності.
Положенням ст. 64 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Цією статтею, встановлено, що не можуть бути обмежені права і свободи, серед іншого, передбачені статтею 59 Конституції України.
У відповідності до статті 59 Конституції України, прямо встановлено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
Україна як демократична і правова держава закріпила принцип поваги і непорушності прав та свобод людини, утвердження і забезпечення яких є головним обов’язком держави. Конституційний принцип правової держави вимагає від неї утримуватися від обмеження загальновизнаних прав і свобод людини і громадянина, в тому числі прав громадян України на отримання правничої допомоги та права на вільний вибір захисника своїх прав (ст. 1, ч. 2 ст. 3, ст.ст. 21, 22, 64 Конституції України).
Отже, право громадян України на отримання належної професійної правничої допомоги гарантоване Конституцією України та наявність можливості громадян отримати професійну правничу допомогу, яка у відповідності до ст. 131-2 Конституції України може надаватися виключно особами, які мають право здійснювати адвокатську діяльність у відповідності до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (адвокатами, які мають діючі свідоцтва про право заняття адвокатською діяльністю), які в умовах військового стану сумлінно забезпечують здійснення захисту прав та законних інтересів громадян України, з метою недопущення виключення практичної складової реалізації прав громадян України на отримання правничої допомоги та права на вільний вибір захисника.
Слід зазначити, що Конституцією України, Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», встановлений професійний обов’язок адвокатів на забезпечення реалізації конституційних прав громадян України (вищевказаних прав), які в умовах воєнного стану сумлінно забезпечуються адвокатською спільнотою.
Таким чином, слід дійти до висновку, що в умовах воєнного стану, неприпустимо обмежувати права і свободи громадян в частині прав громадян України на отримання правничої допомоги та права на вільний вибір захисника своїх прав, які гарантовані Конституцією України.
З метою додержання конституційних норм та не допущення звуження змісту та обсягу існуючих конституційних прав і свобод людини, які спрямовані на захист таких прав громадян України на отримання правничої допомоги та права на вільний вибір захисника своїх прав пропонується наступне:
- внести зміни до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» шляхом доповнення частини першої зазначеної статті новим абзацом, яким передбачити, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які мають дійсне свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю та відомості про яких внесені до Єдиного реєстру адвокатів України.
Примітка: з метою усунення ризиків звільнення адвокатів від призову, які фактично не здійснюють захист прав та законних інтересів громадян України, вбачається за необхідне встановити перелік документів, які будуть підтверджувати фактичне здійснення адвокатом адвокатської діяльності, до якого, серед іншого, можливо віднести дійсні договори про надання правничої допомоги та ухвали судів в яких підтверджується участь адвоката під час розгляду справ.
З повагою,
громадянин України Григорій МЕЛЬНИК