На даний час питання проходження військової служби військовослужбовцями Збройних Сил України та Державної прикордонної служби України регулюється різними Указами Президента України, що встановлюють відмінні підходи до обчислення строків вислуги у військових званнях під час воєнного стану.
Відповідно до чинного Указу щодо проходження служби в Збройних Силах України, строки вислуги у військових званнях законодавчо визначені саме на період воєнного стану. Водночас у нормативних актах, що регулюють проходження служби у Державній прикордонній службі України, строки вислуги обчислюються за нормами мирного часу, оскільки не містять окремих положень на час воєнного стану.
З 4 квітня 2024 року набули чинності зміни до Указу Президента України №1153/2008 «Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України», якими встановлено строки вислуги у військових званнях під час воєнного стану для осіб сержантського, старшинського та офіцерського складу, які проходять військову службу.
Попередня редакція цього Указу встановлювала строки вислуги лише «на час стану війни».
З огляду на це, існує необхідність законодавчого врегулювання та внесення аналогічних змін до Указу Президента України №1115/2009 «Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Державній прикордонній службі України», зокрема шляхом заміни поняття «стан війни» на «воєнний стан».
Одним із ключових факторів, який безпосередньо впливає на ефективність та боєздатність військових формувань, є мотивація військовослужбовців продовжувати службу.
Запровадження чітких і справедливих строків вислуги у військових званнях під час воєнного стану:
• Забезпечить рівні умови проходження служби для всіх військовослужбовців незалежно від виду військ.
• Стимулюватиме особовий склад до продовження служби, оскільки можливість своєчасного підвищення у військовому званні є важливим фактором кар’єрного зростання.
• Підвищить морально-психологічний стан особового складу, сприятиме підтриманню бойового духу та зміцненню кадрового потенціалу.
З метою встановлення єдиного підходу до обчислення строків вислуги у військових званнях військовослужбовців, просимо внести відповідні зміни до Указу №1115/2009, виклавши абзац сьомий пункту 57 у такій редакції:
«У період дії воєнного стану для осіб сержантського, старшинського та офіцерського складу, які проходять військову службу, встановлюються такі строки вислуги у військовому званні:
• молодшого та старшого сержантського, старшинського складу, молодшого офіцерського складу – 1 рік;
• вищого сержантського та старшинського складу, старшого офіцерського складу – 2 роки.»
Ця зміна сприятиме підвищенню ефективності військової служби та забезпечить соціальну справедливість для всіх військовослужбовців, які захищають незалежність і територіальну цілісність України.