З метою подолання корупції у взаємодії з Національним антикорупційним бюро України (далі - НАБУ) впровадити систему суспільного контролю, пов’язаною із дослідженням на поліграфі (детекторі брехні) осіб, щодо яких є підозра у вчиненні корупційних проявів.
Створити на базі НАБУ електронну платформу для електронних петицій «про підозру у вчиненні корупційних проявів» громадян України стосовно осіб, щодо яких є підозра у вчиненні корупційних проявів.
Громадянин України, що має підозру стосовно державного службовця (державних службовців, депутатів всіх рівнів, осіб, уповноважених на виконання функцій держави, військовослужбовців, та співробітників підприємств з державною часткою власності) у вчиненні корупційних проявів, має право створити електронну петицію «про підозру у вчиненні корупційних проявів» на платформі НАБУ, із зазначенням обґрунтування власної підозри у довільній формі.
Задля того, щоб відбулось відповідне проведення перевірки даних, викладених у зверненні, зазначена електронна петиція повинна набрати суспільну підтримку у розмірі:
- щодо державних службовців І категорії (та їх аналоги) – 25000 осіб, що підтримують петицію;
- щодо державних службовців ІІ категорії (та їх аналоги) – 10000 осіб, що підтримують петицію;
- щодо державних службовців ІІІ категорії (та їх аналоги) –5000 осіб, що підтримують петицію;
- щодо державних службовців нижче ІІІ категорії (та їх аналоги) – 1000 осіб, що підтримують петицію.
З метою проведення неупередженого дослідження, а також унеможливлення внесення недостовірних даних в ході дослідження, перевірка на поліграфі щодо державних службовців ІІІ категорії та вище проводяться відкрито із залученням суспільства.
Особа, що була ініціатором електронної петиції, з метою додаткового контролю має право за власний рахунок залучити додаткового поліграфолога.
Після набрання електронної петиції відповідного розміру суспільної підтримки, особа, щодо якої є підозра у вчиненні корупційного прояву, повинна пройти дослідження на поліграфі (детекторі брехні) на базі НАБУ.
У разі, якщо особа, щодо якої проводилось дослідження на поліграфі, не згодна з результатами дослідження, вона має право на повторне дослідження.
У разі, якщо особа, щодо якої існує петиція про вчинення корупційного прояву, в термін 30-денний термін після оголошення їй про необхідність проведення дослідження на поліграфі, ухиляється від його проведення, така особа автоматично визнається винною.
Наслідки:
- особи, щодо яких результати дослідження на поліграфі підтвердили причетність до корупційного прояву, підлягають звільненню із займаної посади протягом 10 робочих днів, на у подальшому не матимуть право займати посади державних службовців.
- питання щодо подальшого розслідування виявлених корупційних проявів в рамках кримінального провадження прийматимуться відповідними правоохоронними органами.
Ініціатор електронної петиції: Данильцев Олександр Олегович.