Відповідно до Положення Про закордонні дипломатичні установи України, затвердженого указом Президента України від 15 березня 2021 року із наступними змінами та доповненнями, закордонні дипломатичні установи України є постійно діючими органами дипломатичної служби, основними завданнями яких є представництво України в державах перебування або при міжнародних організаціях та підтримання з ними офіційних відносин, відстоювання національних інтересів України, виконання консульських функцій, у тому числі захист прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном.
Завданнями закордонних дипломатичних установ України є:
1) представництво України в державі перебування або при міжнародній організації, підтримання з нею офіційних відносин;
2) захист національних інтересів України у державі перебування або при міжнародній організації;
3) розвиток політичних, економічних, культурних, гуманітарних, наукових та інших зв’язків з державою перебування або міжнародною організацією;
4) захист прав та інтересів громадян і юридичних осіб України в державі перебування або міжнародній організації;
5) координація діяльності державних органів щодо забезпечення реалізації єдиного зовнішньополітичного курсу України у відносинах з державою перебування або міжнародною організацією.
Відповідно до Консульського статуту України, затвердженого Указом Президента України від 2 квітня 1994 року, із наступними змінами та доповненнями, консульські установи сприяють вихідцям з України та їх нащадкам у підтримці контактів з Україною. Зокрема, до функцій консула належить вживати заходів для того, щоб юридичні особи та громадяни України користувалися в повному обсязі всіма правами, наданими їм законодавством держави перебування і міжнародними договорами, учасниками яких є Україна і держава перебування, а також міжнародними звичаями.
Основними завданнями консула є:
1) ведення обліку громадян України, які постійно проживають або тимчасово перебувають у його консульському окрузі;
2) сприяння проведенню відповідно до законодавства України референдумів, виборів Президента України, народних депутатів України;
3) інформування громадян України, які тимчасово перебувають у його консульському окрузі, про законодавство держави перебування, а також про місцеві звичаї;
4) встановлення батьківства;
5) встановлення опіки та піклування;
6) здійснює реєстрацію актів цивільного стану;
7) вживає заходів для охорони майна, що залишилося після смерті громадянина України;
8) видає паспорти громадян України для виїзду за кордон, продовжує строк їх дії та вносить до них зміни;
9) приймає рішення про оформлення набуття громадянства України, скасовує прийняте ним рішення про оформлення набуття громадянства України особами, які постійно проживають за кордоном;
10) вчиняє нотаріальні дії;
11) здійснює інші функції, передбачені законодавством України.
У зв’язку з війною України велика кількість українців змушені були покинути свої домівки . У більшості випадків це сім’ї з дітьми. Завдяки програмі Canada-Ukraine Authorization for Emergency Travel, що є одним із багатьох спеціальних заходів, які уряд Канади запровадив для підтримки народу України, українцям та членам їхніх сімей було надано безкоштовний продовжений тимчасовий статус і дозвіл працювати, навчатися та залишатися в Канаді, поки для них не буде безпечно повернутися додому.
Проте війна в Україні триває і ті документи, з якими діти приїхали до Канади, уже потребують оновлення (оскільки дитячий паспорт для виїзду за кордон видається теміном на 4 роки). Крім того, є діти, які народилися уже в Канаді, і потребують оформлення документів для набуття громадянства України. Через велику кількість осіб, яким потрібно оновити документи, матері з дітьми просто не можуть зробити цього, оскільки потрібно їхати у інші провінції. Це є фінансово складно для матерів, які приїхали самі з дітьми і повинні самостійно утримувати себе і своїх дітей, оскільки змушені пропускати робочий час.
Без оновлення документів діти не зможуть отримати продовження дозволу на навчання у школах та вищих навчальних закладах, а підлітки та повнолітні не зможуть отримати продовження дозволу на роботу в Канаді.
Можна наводити ще достатньо багато прикладів обмеження прав громадян України через відсутність консульської установи у місті Вінніпег. Крім того, це також створює додаткове навантаження на консульські установи у містах Торонто та Едмонтон (куди зазвичай українці з м. Вінніпег звертаються для оформлення документів), що в свою чергу обмежує права громадян України у інших провінціях.
У зв’язку з вищенаведеним, прошу розглянути дане звернення щодо відкриття консульської установи України у місті Вінніпег провінція Манітоба, Канада.