Звертаємося до Вас з проханням забезпечення дітей системами імплантаційного слухопротезування за кошти Державного бюджету. Наразі 150 дітей потребують слухопротезування, а коштів на це держава не виділяє. Одна система імпантаційного слухопротезування коштує 25 000 – 30 000 євро! Таку суму жодній сім’ї не під силу зібрати.
В наш час кохлеарна імплантація (вживлення штучного вуха) є єдиним способом відкрити шлях до соціальної реабілітації дитині, що втратила слух, особливо у ранньому віці.
Відповідно до Загальнодержавної бюджетної програми «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» питання забезпечення глухих дітей системами імплантаційного слухопротезування за рахунок Державного бюджету на сьогодні покладено на ДУ «Інститут отоларингології ім. проф. О.С. Коломійченка НАМН України».
При виявленні глухої дитини, якій показано проведення операції по вживленню системи імплантаційного слухопротезування, операція має здійснюватись у плановому порядку в умовах ДУ «Інститут отоларингології ім. проф. О.С. Коломійченка НАМН України».
Для забезпечення дітей системами імплантаційного слухопротезування за кошти Державного бюджету було виділено у 2011 році – 70 млн. грн., у 2012 році – 70 млн. грн., у 2013 році – 70 млн. грн., у 2014 році – 9 млн. грн. У 2015 році виділено лише 2 млн. грн.
За отриманими від ДУ «Інститут отоларингології ім. проф. О.С. Коломійченка НАМН України» даними орієнтовна потреба в коштах для закупівлі систем кохлеарної імплантації становить 85-90 млн. грн.
Разом з тим, число дітей, яким необхідно здійснювати кохлеарну імплантацію, постійно зростає. Наразі потребують кохлеарної імплантації – більше 150 дітей, які знаходяться в черзі.
Необхідність швидкого реагування на дану проблему зумовлена тим, що слух – це більше ніж просто один із органів чуттів. Порушення слуху неминуче тягне за собою порушення в розвитку дитини. Адже за допомогою слуху вона вчиться розпізнавати голоси, імітувати звуки – а отже, говорити. Дитина, що погано чує або не чує зовсім, не може нормально спілкуватися з іншими дітьми, набувати комунікативних навичок. Кохлеарна імплантація якраз і може дати їй шанс жити повноцінним життям.
При імплантації до двох років дитина, що не говорить, з кохлеарним імплантом швидко проходить природні етапи передмовного та початкового мовного розвитку – вимовляє перші слова і двоскладові фрази. Якщо до цього діти користувалися слуховим апаратом, із нею займалися батьки та фахівці і вони вчились користуватися залишковим слухом, стежити за артикуляцією людини, що говорить, розуміти на слухо-зоровій основі окремі слова і фрази, вимовляти хоча б кілька слів, після імплантації вона швидко наздоганяє у своєму мовленнєвому розвитку однолітків, які нормально чують.
При слухопротезуванні до 6 місяців дитина навіть з ІІІ-ІV ступенем приглухуватості, якщо у неї відсутні супутні ураження центральної нервової системи, не відстає в розвитку мовлення від однолітків з нормальним слухом.
Відповідно, слухопротезування у дитячому віці дає можливість людині стати фактично здоровою людиною й може бути рівноправним членом суспільства.
Тому просимо вжити необхідних дій та допомогти дітям почути світ та мати змогу вести повноцінне життя!