№22/269340-еп

Про проведення відкритої пресконференції Президента України з незалежними та критично налаштованими медіа

Автор (ініціатор): Онопа Тетяна Віталіївна
Дата оприлюднення: 27 серпня 2026
Пане Президенте!

В Україні існує суспільний запит на безпосередній та відкритий діалог Президента України із суспільством.

Однією з найважливіших форм такого діалогу є повноцінна пресконференція, під час якої представники засобів масової інформації мають можливість безпосередньо ставити Главі держави запитання та отримувати на них публічні відповіді.

Водночас важливо, щоб такий захід не перетворювався на формальну зустріч із заздалегідь визначеним колом журналістів або формат, у якому запитання попередньо погоджуються чи обмежуються.

У зв'язку з цим просимо Президента України:

1. Провести окрему відкриту пресконференцію Президента України за участю представників незалежних та критично налаштованих українських і міжнародних медіа.

2. Забезпечити участь у такій пресконференції представників медіа, які здійснюють незалежну редакційну діяльність та регулярно висвітлюють діяльність Президента України, Офісу Президента України, органів державної влади та суспільно важливі питання, у тому числі критично оцінюючи рішення та дії органів влади.

3. Як орієнтовний перелік медіа, представники яких мають бути запрошені до участі, просимо розглянути, зокрема, представників медіа, які входять до Білого списку медіа Інституту масової інформації за перше півріччя 2026 року, серед яких - «Суспільне Новини», «Еспресо», Радіо Свобода, hromadske, «Українська правда», NV, «Громадське радіо» та ZN.UA, а також Bihus.Info, «Слідство.Інфо», The Kyiv Independent, BBC Україна, Liga.net та інших українських і міжнародних медіа, які здійснюють незалежну редакційну діяльність.

Зазначений перелік не є вичерпним та не повинен використовуватися як підстава для обмеження участі інших незалежних медіа.

4. Забезпечити представникам таких медіа реальну можливість поставити Президенту України запитання без попереднього погодження його змісту з Офісом Президента України чи іншими представниками державної влади.

5.Не обмежувати участь журналістів виключно тими медіа, які підтримують або позитивно оцінюють діяльність Президента України та органів державної влади. Забезпечити, щоб представники медіа, які мають редакційну позицію, відмінну від позиції Президента України або органів державної влади, не виключалися з участі у пресконференції лише з цієї причини.

6. Забезпечити, щоб формат пресконференції передбачав достатню кількість запитань та часу для відповідей Президента України, аби участь незалежних і критично налаштованих медіа не мала виключно формального характеру.

7. Оприлюднити заздалегідь порядок акредитації представників медіа та чіткі, прозорі й однакові для всіх критерії допуску до пресконференції.

Окремо просимо забезпечити прозорість процедури реєстрації електронних петицій Президента України.

У зв'язку з неодноразовими випадками відмови в реєстрації петицій на аналогічну тему у випадку відмови в реєстрації або оприлюдненні цієї петиції окремо просимо надати її автору детальне та конкретне обґрунтування такої відмови, а саме:

● зазначити конкретну вимогу, якій, на думку адміністратора сервісу електронних петицій, не відповідає ця петиція;
● зазначити конкретну статтю, частину, пункт або іншу норму нормативно-правового акта чи встановлених правил, яку порушує петиція;
● зазначити конкретний фрагмент тексту петиції, який став підставою для висновку про її невідповідність;
● надати пряме посилання на відповідну норму законодавства або офіційно оприлюднені правила.

Вважаємо, що можливість Президента України безпосередньо відповідати на гострі та незручні запитання представників незалежної журналістики є важливою складовою демократичного суспільства, підзвітності державної влади та довіри громадян до інституту Президента.

Просимо підтримати проведення такої пресконференції та забезпечити її проведення у форматі, який гарантуватиме не лише присутність незалежних медіа, а й їхню реальну можливість поставити Президенту України запитання.
Перелік осіб які підписали електронну петицію*
* інформаційне повідомлення про додаткову перевірку голосів
1.
Плотников Олександр Олександрович
28 серпня 2026
2.
Олейніченко Тетяна Михайлівна
28 серпня 2026
3.
Самойленко Алла Анатоліївна
28 серпня 2026
4.
Риліна Антоніна Василівна
28 серпня 2026
5.
Чех Ірина Дмитрівна
28 серпня 2026
6.
Балоннікова Оксана Михайлівна
28 серпня 2026
7.
Ярош Олена Василівна
28 серпня 2026
8.
Микитин Ірина Михайлівна
28 серпня 2026
9.
Артюх Любов Федорівна
28 серпня 2026
10.
Геник Яна Дмитрівна
28 серпня 2026
11.
Михайленко Юрій Васильович
28 серпня 2026
12.
Якимів Соломія Андріївна
28 серпня 2026
13.
Ковальчук Микола Анатолійович
28 серпня 2026
14.
Шипуліна Христина Володимирівна
28 серпня 2026
15.
Ткачук Юлія Миколаївна
28 серпня 2026
16.
Шульга Микола Миколайович
28 серпня 2026
17.
Серганчук Світлана Василівна
28 серпня 2026
18.
Руденко Мілан Ігорович
27 серпня 2026
19.
Кравченко Леся Володимирівна
27 серпня 2026
20.
Хатхоху Аслан Махмудович
27 серпня 2026
21.
Гондар Віктор Васильович
27 серпня 2026
22.
Старко-Герасимчук Яна Іванівна
27 серпня 2026
23.
Федірко Наталія Леонідівна
27 серпня 2026
24.
Нішимацу Данило Такахісович
27 серпня 2026
25.
Балдук Еріка Олександрівна
27 серпня 2026
26.
Бондаренко Ольга Миколаївна
27 серпня 2026
27.
Савицька Олена Романівна
27 серпня 2026
28.
Цимбал Едуард Григорійович
27 серпня 2026
29.
Худик Іванна Михайлівна
27 серпня 2026
30.
Борщевський Андрій Романович
27 серпня 2026
125
голосів з 25000
необхідних
Статус: Триває збір підписів
Залишилося 92 дні
Для того, щоб підтримати петицію, необхідно авторизуватися.