У 2017- 2018 р. в Україні та на міжнародному рівні проходитимуть заходи у зв’язку з 85-ю річницею Голодомору 1932-33 років. Мета - донесення правди про цю трагедію та вшанування пам’яті мільйонів українців, які загинули внаслідок злочину тоталітарного радянського режиму.
Втім, незважаючи на важливість цієї теми для українського суспільства, наразі в Україні немає музею належного рівня. У Києві побудовано лише першу чергу меморіального комплексу.
У день пам’яті жертв Голодомору у листопаді 2016 р. Президент України Петро Порошенко наголосив на «важливості створення музейної частини у Меморіальному комплексі пам’яті жертв Голодомору – геноциду Українського народу». У Державному бюджеті на 2017 р. для цього вже передбачено 14,25 млн. грн.
Президент підкреслив, що музейна частина має відповідати «кращим зразкам музейно-меморіального мистецтва».
Єдиний спосіб забезпечити це – оголосити відкритий міжнародний конкурс на створення концепції та будівництво музею, у якому б взяли участь не тільки українські, а й найвідоміші світові компанії, що спеціалізуються на проектуванні музеїв. Тільки за таких умов наша держава зможе побудувати музей, який стане не тільки потужною просвітницькою установою, але й належним вшануванням мільйонів жертв Голодомору.
У зв’язку з цим пропонується:
1) оголосити відкритий міжнародний конкурс на створення концепції та будівництво музею;
2) оскільки проектування та будівництво музею фінансуватимуться з залученням коштів державного бюджету, для запобігання зловживанням забезпечити прозорість усіх процедур закупівель (зокрема, через систему Prozorro).
Кирило Галушко, історик, координатор проект «LIKБЕЗ. Історичний фронт», член Громадської ради при Президентові України з питань національної єдності