В Україні діє дві норми щодо сплати судового збору при подачі споживачами позовних заяв до суду. Це ст.22 Закону України «Про захист прав споживачів», яка прямо вказує: споживачі звільняються від сплати судового сбору за позивами, що пов'язані з порушенням їх прав. Закон України «Про судовий збір» не звільняє споживачів від сплати судового збору. За свідченням регіональних членів Української Асоціації споживачів це призводить до подвійного взаємовиключного застосування цих законів. В більшості випадків судовий збір справляється, в меншості–ні. Ця обставина підриває авторитет влади у населення. Нагадаємо, що розмір судового збору складає 1% від ціни позову, але не менше 0,4 від мінімального прожиткового мінімуму і не більше 5 розмірів мінімального прожиткового мінімуму (від 400 до 8000 грн. на січень 2017). В умовах економічної кризи зростання споживчих цін, високого розміру комунальних платежів, тощо, розмір судового збору є не підйомним та дуже відчутним для більшості українських споживачів, чиї права часто порушуються. Законом України «Про захист прав споживачів» звернення до суду віднесено до основних прав споживачів.
У Верховній Раді України знаходиться законопроект, поданий Кабінетом Міністрів України про внесення змін до Закону України «Про захист прав споживачів». Цими змінами передбачено скасування звільнення споживачів від сплати судового збору при подачі позовів до суду, пов’язаних з порушенням їх прав. Така норма є неконституційною. Згідно ст.22 Конституції України при внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягів існуючих прав людини та громадянина, невід’ємною частиною яких є права споживачів.
Звертаємося до Президента України, як гаранта існуючих прав споживачів з вимогою:
1. Дотримуватись виконання ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів»–звільняти споживачів від сплати судового збору.
2. Не допустити скасування законного права споживачів, не сплачувати судовий збір по справам, що пов’язані з порушенням їх прав.