Суть звернення:
В сучасних умовах процес надання статусу учасника бойових дій став настільки безконтрольний, що отримати його можна навіть особі яка звільнена за невідповідальністю або порушення умов контракту. Достатньо всього подати документи та скрити факти порушення умов проходження військової служби та процитувати положення закону, а саме, що: згідно Закону України (чинний) «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у відповідності до п. 19 ст. 6 статусу набувають всі військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;
Але не догледівши простий юридичний нюанс за яким звільняють військовослужбовців з військової служби, а саме «порушення умов контракту», ми просто поплюжемо Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та плюємо на справжніх відчайдух які не шкодячи своїх сил, здоров’я та життів захищають Україну. І в даній статті спробую пояснити суть порушення яке тісно переплелося з злобою на те, що хлопці які дійсно захищають незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України отримавши при цьому статус учасника бойових дій, стають на ступінь з особами схильних до вживання алкоголю та осіб яких звільнили з лав ЗСУ за систематичне порушення умов контракту.
Розберемо по пунктах:
І так, згідно п. 5 ч.1 положень «Про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України» (ЗАТВЕРДЖЕНО Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008і є чинним на даний час) громадяни, які проходять військову службу, є військовослужбовцями Збройних Сил України. Статус військовослужбовця підтверджується документом, що посвідчує особу. Форма та порядок його видачі встановлюються Міністерством оборони України, відразу із набуттям статусу військовослужбовця, на громадян які виявили бажання служити у лавах ЗСУ одразу покладено певні обов’язки які чітко прописані в контракті, а також низці законів, та статутів. З цим розібралися все «громадянин – військовослужбовець – обов’язки» на цьому крапка.
Особо приходить у підрозділ та починає потрошки «розчаровуватися у ЗСУ», раз випив - рішення суду, другий раз випив – рішення суду, третій раз вивив – рішення суду, шановні, система класна але кого ми виховуємо навкруги цього «образливої на ЗСУ особи» і кого ми обманюємо і зрештою чого ми чекаємо, негативних наслідків вживання алкоголю та як результат поповнення графи «не бойові втрати» ?????? . І тут вступає у боротьбу головний козир законодавства у сфері регулювання проходження військової служби п. «и» ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (доречи теж на даний час чинний ), да і взагалі вся частина 6 вищезазначеного закону, в якому чітко прописано, що контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем. Доречі дуже вмотивоване положення яке заставляло би військові комісаріати, до яких прибувають «герої з таким записом у військовому квитку» задуматися над фактом підготовки документів для направлення на розгляд комісії щодо встановлення цій особі статусу УБД. Но знов але. Добрі військові комісаріати «це герої, він з АТО» закривають очі на записи чи із боязні, чи за незнання закону, чи взагалі з пофігізму на все, але починається непотрібна переписка з військовими частинами в яких військовослужбовець «сумлінно виконував свої обов’язки». Система чи не знання, що тормозить вирішння даного питання? Далі, вже громадянин, отримав «заслужений» статус «Учасника бойових дій», (підходимо до матеріальної частини питання), отримує пільги передбачені Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Всі матеріальні пільги гасяться за рахунок бюджету Держави, навіть не хочу приводити розрахунки, Ви самі все розумієте. І, що в результаті отримуємо УБД - як мотивацію для проходження військової служби за контрактом осіб не схильних за своїми моральними якостями, та й на мою думку недостойні, виконувати обов’язки щодо захисту Держави.
Враховуючи вищевикладене пропоную :
1. Внести зміни до Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме п.19 ст. 6 «Особи, які належать до учасників бойових дій», доповнивши словами «окрім осіб звільнених з лав Збройних сил України відповідно до закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», дане доповнення потягне за собою юридичні наслідки, а саме звільнення від надання пільг «учаснику бойових дій».
2. Створити державний реєстр військовослужбовців (обмеженого доступу, тільки установи Міністерства оборони України), яких звільнено з лав Збройних Сил України за умов передбачених Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу», з відображенням поетапних «подвигів», (рішення суду по адміністративним справам, характеристики командирів підрозділів, накладення дисциплінарних стягнень, тощо) військовослужбовців які потягли за собою звільнення з лав Збройних Сил України.
3. Запровадити у військових комісаріатах практику щодо постановки штампу на листах роботодавців (разом із штампом про взяття на облік) печатки з причиною звільнення з лав Збройних Сил України.