Білорусь – дружня країна, яка змагається з мовно-культурною домінацією Росії і захищає своє право на власну ідентичність. На жаль, всупереч волі багатьох білорусів, білоруська мова піддається великому тиску, а країна – русифікації. Тим не менш, навіть у таких умовах білоруська мова не тільки збереглася, але є першою державною мовою Республіки Білорусь та поступово відроджується: збільшується кількість білоруськомовних предметів у школах, дедалі більше осіб посилає дітей у білоруськомовні дитсадки тощо.
Відродження білоруської мови – це не тільки питання збереження культури братнього народу, але і державної безпеки Білорусі і України. Навіть білоруська влада зрозуміла, що повернення білоруської мови до повсякденного вжитку є надійним способом оборони перед небезпекою російської агресії на Республіку Білорусь, яка стає щораз реальнішою і яка стала б серйозною небезпекою також для України. Звідти і рішення білоруського президента і уряду запровадити навчання білоруською мовою спочатку двох шкільних предметів – історії і географії Білорусі. Навіть такі маленькі спроби відродити білоруську мову зустрілися з неабияким спротивом і агресією з боку Росії, що підтрверджує, що курс на відродження мови як запоруку збереження незалежності Білорусі – слушний.
Білоруськомовні білоруси від самого початку підтримували українську боротьбу за свободу, європейський вибір та змагання з російською агресією. Про білорусько-українську дружбу та спільноту долі написали вже багато. На жаль, в усіх формах контакту з Республікою Білорусь Україна і українців використовують майже виключно російську мову, наче білоруська не існує. Мається на увазі, зокрема, російськомовні повідомлення про рух поїздів з/до Білорусі (водночас поїзди до Польщі і Німеччині сповіщають на київському вокзалі українською та польською і німецькою мовами), відсутність білоруськомовної інформації на упаковках українських виробів, які ідуть на експорт до Білорусі, чи відсутність білоруської мовної версії на сайті Посольства України в Мінську.
Звертаємося з вимогою змінити цю практику фактичної допомоги у русифікації Білорусі та просимо використовувати в контактах з Республікою Білорусь перш за все білоруську мову. Для початку, просимо підтримати ініціативу:
- Запровадити поруч з українськими також білоруськомовні повідомлення про рух потягів, які прямують до або з Білорусі, як мінімум на вокзалах у Києві, Львові, Ковелі, Чегнігові та Житомирі,
- Створити білоруськомовну версію веб-сторінки Посольства України в Республіці Білорусь,
- Розробляти білоруську мовну версію на етикетах українських виробів, які експортуються до Білорусі.