Евтаназія — практика припинення (або скорочення) лікарем життя людини, яка страждає невиліковним захворюванням та відчуває нестерпні страждання, на задоволення прохання хворого в безболісній або мінімально болісній формі з метою припинення страждань. В теорії розглядають два види евтаназії: пасивна евтаназія (зумисне припинення медиками підтримуючої терапії хворого) і активна евтаназія (введення помираючому ліків або інші дії, котрі викликають швидку смерть).
Аргументи за евтаназію:
Життя є благо тільки тоді, коли в цілому задоволення переважають над стражданнями, позитивні емоції - над негативними.
Життя можна вважати за благо до того часу, поки воно має людську форму, існує в межах культури, моральних відносин і розумності.
Евтаназія офіційно дозволена в Бельгії, Люксембурзі, Нідерландах, Швейцарії і в деяких штатах США. Декриміналізація евтаназії, як вказує Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) в документі «Питання й відповіді про евтаназію» від 10.09.2003 р., дозволить контролювати цей процес і обмежити його чіткими рамками закону. Слід нагадати, що насправді в усіх цивілізованих країнах «убивство із співчуття» зберігається на практиці незалежно від того, дозволено воно законом чи ні.
В Україні також були певні спроби (зокрема, 05.02.2010 р.) частково узаконити евтаназію. Проте, станом на сьогодні, і Цивільний кодекс України, і Основи законодавства України про охорону здоров’я займають протилежну позицію, забороняючи задоволення прохання фізичної особи про припинення її життя. Як активна, так і пасивна евтаназія в Україні є злочинами відповідно до Кримінального кодексу України, а наукою кримінального права та судовою практикою вироблені правила щодо їх кваліфікації.
Проведене в Україні соціологічне опитування свідчить про те, що настав час для українського законодавства визнати евтаназію суб’єктивним правом людини: 51 % українців вважають, що здійснення евтаназії має бути дозволено.