Нещодавно урядом було затверджено Порядок атестації осіб, які претендують на вступ на державну службу, щодо вільного володіння державною мовою, а також оприлюднено відповідну постанову - №301 від 26 квітня 2017 року «Про організацію проведення атестації осіб, які претендують на вступ на державну службу, щодо вільного володіння державною мовою».
На перший погляд здавалося б все чудово, державний службовець має володіти державною українською мовою і уряд нібито активно працює в цьому напрямку, але якщо розібратись більш детально, то згадана урядова постанова – це дуже недосконалий нормативно-правовий акт, який не лише не вирішує проблему вивчення чиновниками української мови, а до того ж породжує нові корупційні схеми у вищих навчальних закладах.
Ось, що пише на сайті "РадіоСвободи" Тарас Марусик – заступник голови Координаційної ради з питань застосування української мови в усіх сферах суспільного життя при Міністерстві культури України.
"По-перше, проведення атестації покладене не на державний орган, наприклад, на Національне агентство України з питань державної служби чи на інший орган держаної влади, а на уповноважені вищі навчальні заклади.
По-друге, формування, організацію роботи та контроль за діяльністю атестаційної комісії має здійснювати ректор (п. 6), причому виготовлення тестових зошитів із завданнями та бланків відповідей не буде уніфіковано і кожен виш їх робитиме по-своєму (п. 30).
По-третє, секретар атестаційної комісії також залежить від керівника уповноваженого вищого навчального закладу і призначається наказом з числа його працівників (п. 10).
Але найцікавіше положення – в кінці.
Вільне володіння державною мовою може бути підтверджене атестатом про загальну середню освіту (5 балів за попередньою шкалою оцінювання і 10 – за новою) та дипломом молодшого бакалавра (молодшого спеціаліста), бакалавра, магістра (спеціаліста) з відповідним додатком з оцінкою «відмінно» за вивчення української мови, а також дипломом бакалавра, магістра (спеціаліста) за спеціальностями українська мова та література; українська мова та література і іноземна мова; філологія.
Особа, яка володіє одним із цих документів, може звернутися до уповноваженого вищого навчального закладу із заявою про видачу посвідчення без проходження атестації на безоплатній основі (п. 56). При цьому видане посвідчення діятиме безстроково (п. 60).
Тож нові Авакови зможуть без зайвого напруження вписатися в реалії нового мовного будівництва й, очевидно, і далі порушувати Конституцію."
Тобто, ми бачимо, що уряд перекладає всі обов'язки, щодо перевірки володіння українською мовою майбутніми чиновниками на ректорів вузів.
Виникає запитання: Чому цим не займається Національне агентство України з питань державної служби? Чому працівників цього агенства не долучають до атестаційної комісії?
Цікаво також, що вартість послуг на отримання такого свідоцтва в кожному вузі різна і формується незрозуміло на якій основі.
Якщо брати до уваги те, що головною проблемою України є корупція, то можна здогадатись, що буде відбуватись у вузах України тепер.
Отже, якщо ви також вважаєте, що дана постанова є недосконалою і яку потрібно скасувати та допрацювати, то просимо підтримати дану петицію.