Проблема екології вже давно вийшла за межі інтересів екологічних та політичних організацій та набула масштабу стихійного лиха. Вона стосується абсолютно всіх жителів країни, незалежно від віку, професії та рівня достатку.
За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я, високий рівень забруднення повітря має дуже важкі наслідки для економіки країни в цілому, а саме старіння нації і збільшення витрат на охорону здоров'я. Для України з ВВП більше 94 млрд доларів, ці витрати становлять 26,7%, тобто більш 25 млрд. доларів потрібно витратити в майбутньому для ліквідації наслідків забруднення атмосфери.
Тим часом ЗМІ приділяють критично мало уваги проблемам екології. Реальні масштаби забруднення замовчується, як і той факт, що за погану екологію мешканці міст платять 10-ма роками свого життя, при середній тривалості в Україні 65-75 років. Тобто, щотижня погана екологія віднімає один день життя городянина.
Мілкодисперсний пил розміром 2,5 мікрон призводить до серцево-судинних захворювань, викиди хімічних сполук промислових підприємств - до онкології та мутацій. В першу чергу страждають від негативного впливу діти, а вони – наше майбутнє!
Час знімати рожеві окуляри та вживати реальних заходів для вирішення екологічних проблем!
Боротися потрібно з причиною, а не наслідками. А причина в тому, що жоден із забруднювачів не інвестуватиме в очисні споруди добровільно, доки рівень екологічних штрафів (екологічного податку, пені і т.п.) не перевищуватиме витрати на установку фільтрувального обладнання.
Не дивлячись на те, що 1-го вересня 2017р. вступив в силу договір про Асоціацію Україна - ЄС, Директиви ЄС вимагають виконання європейських граничних норм викидів, але вони не регулюють розміри екологічних податків - це вирішує кожна країна самостійно.
На сьогодні в Україні ставка екологічного податку на викид СО2 - 37 копійок за 1 тонну, а в європейських країнах значно вище - близько 1 євро в Польщі , та 118 євро за тонну в Швеції!
Ми вимагаємо комплексного перегляду ставок екологічного податку для підприємств-забруднювачів, а саме – збільшення їх в десятки разів.
Вимагаємо, щоб існуючі стаціонарні пости спостереження були модернізовані та доповнені датчиками вимірів СО2 та дрібнодисперсного пилу PM2.5 і PM10 для вимірювання концентрації частинок діаметром до 2,5 і до 10 мікрон відповідно.
Вимагаємо проведення онлайн-моніторингу на кордонах санітарної зони кожного підприємства-забруднювача, який перебуває в ТОП-100 (за версією Мінприроди та екології в 2017-му році) через установку додаткових постів спостереження, у разі потреби.
Вимагаємо, щоб інформація про екологічну ситуацію в обласних центрах надавалася щотижня через ЗМІ, зокрема, дані Центральної геофізичної обсерваторії (по всій країні 122 стаціонарних пости спостереження).
Якщо наші вимоги будуть виконані, це сприятиме значному покращенню екологічної ситуації в містах України, зниженню захворюваності та збільшенню середньої тривалості життя українців.
Екологічна коаліція міста Дніпро в складі:
ГО «ecospace.ua» (Екологічний простір України)
ГО «Вірність»
ГО «Форпост»
ГО «Правозахисна група Січ».