Шановний Петре Олексійовичу!
Звертаємось до Вас як до Гаранта державного суверенітету та територіальної цілісності України у зв’язку з нагальною необхідністю посилення заходів інформаційної безпеки у протидії гібридній агресії Російської Федерації.
15 травня 2017 року Ви своїм Указом № 133/2017 затвердили рішення Ради національної безпеки і оборони України від 28 квітня 2017 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», яким, зокрема, було встановлено заборону Інтернет-провайдерам надавати користувачам мережі «Інтернет» послуги з доступу до ресурсів/сервісів, що надаються ТОВ «Яндекс» та ТОВ «Яндекс. Україна».
Прийняття зазначеного рішення стало дієвим інструментом контр пропаганди, адекватним та ефективним кроком у реагуванні на виклики гібридної війни. Проте, під час ухвалення зазначеного рішення поза увагою було залишено надзвичайно важливий інструмент впливу, який агресор продовжує застосовувати проти України, а саме використання навігаційних сервісів.
Мова йде про навігаційний сервіс «Яндекс. Навигатор», а також карти та оновлення до них, які по сьогоднішній день вільно і безкоштовно розповсюджуються на території України через сервіси «Google Play» та «App Store». Ці сервіси є не просто засобом пропаганди агресора, це є потужний інструмент стеження, збирання інформації та здійснення контролю.
Через впровадження та функціонування сервісу «Яндекс. Навигатор» агресор фактично одержав у своє розпорядження шпигунську мережу нового покоління, елементом якої є кожна особа, яка цим сервісом користується, усвідомлюючи чи не усвідомлюючи свою участь сприянні реалізації планів агресора.
Сервіс «Яндекс. Навігатор» безперешкодно збирає інформацію про місця розташування користувачів, швидкість на напрямок їх руху, а також технічні дані, обсяг та характер яких на разі не може бути повністю оцінений та встановлений ззовні. Варто зауважити, що сервіс «Яндекс. Пробки» збирав свою інформацію саме через користувачів навігаційного сервісу «Яндекс. Навігатор». Якщо відкрити сервіс «Яндекс. Пробки», то можна побачити, що він чудово працює, так звані бали оцінювання складності руху досі відображаються у чіткій відповідності ситуації на наших дорогах.
Про ступінь інтеграції сервісу в Україні свідчить факт його використання державними службами. Сервісом «Яндекс. Навигатор» користуються водії медичних служб, працівники патрульної поліції, водії органів державної влади. Користуванню водіями цими засобами навігації суттєво сприяє те, що вони продовжують отримувати програмні оновлення.
Наведене засвідчує факт того, що процес збирання російським сервісом інформації на території України є абсолютно вільним та нічим неконтрольованим, так само як і процес використання одержаних таким чином даних.
Нечуваним та нісенітним видається той факт, що в умовах гібридної війни, яку веде Російська Федераціяна території нашої Держави, абсолютно вільно існує такий сервіс, а оновлення до нього розповсюджуються безкоштовно. Однак, це є сьогоденною реалією.
Постає питання, навіщо Російській Федерації потрібні в Україні шпигуни, якщо є сервіс «Яндекс. Навигатор», який системно збирає і аналізує інформацію, у тому числі про переміщення машин екстреної медичної допомоги, поліції і навіть СБУ та військових.
Ігнорування функціонування такого сервісу на території України є, без перебільшення, злочинним, а мовчазне потурання його розповсюдженню є нічим іншим,як формою державної зради.
Шановний пане Президенте! Війна, яку розгорнула Російська Федерація, несе в собі досі небачені виклики, до яких Україна виявилася неготова. Вашої уваги як Голови Держави, яка потерпає від гібридної інтервенції, потребує надзвичайно велике коло питань, однак протидія інформаційному наступу, вочевидь, є одним з пріоритетів. Забезпечення надійного захисту в інформаційному просторі, обмеження ворога в одержанні потрібних йому даних здатне відчутно вдарити по планах агресора.
Тому, враховуючи викладене, з метою усунення загрози національній безпеці України, яку несе в собі інтеграція та розповсюдження в Україні російських навігаційних сервісів, просимо Вас:
1. Вжити заходів щодо припинення та заборони використання і розповсюдження сервісу «Яндекс. Навігатор» та оновлень до нього на території України, у тому числі шляхом встановлення заборони компаніям Google та Apple здійснювати вільне розповсюдження програмного забезпечення Яндекс, а також оновлення для нього на території України через сервіси цих компаній.
2. Вжити заходів для заборони інтернет-провайдерам здійснювати розповсюдження реклами, через яку можна встановлювати сервіс навігації Яндекс та оновлення до нього.
3. Дати відповідні розпорядження щодо проведення ретельної перевірки використання навігаційного сервісу Яндекс в усіх державних структурах, зокрема у Збройних силах та правоохоронних органах.
4. Забезпечити припинення та повну заборону використання навігаційного сервісу Яндекс в усіх державних структурах як такого, що загрожує національній безпеці та територіальній цілісності України.