№22/044856-еп

Реформа системи статистики та звітності в Україні

Автор (ініціатор): Туник Олександр Миколайович
Дата оприлюднення: 18 травня 2018
Спосіб висвітлення офіційної статистики України (веб-сайт Держстату ) морально та технічно застарів. Зараз він висвітлює інформацію, але вона не доступна із точки зору сучасних способів представлення, обміну та доступності. Більшість інформації на сайті висвітлюється у вигляді звичайних таблиць та zip-файлів, що є не зручним і призводить до необхідності витрачання купи часу на зміну формату, обробки, візуалізацію тощо.

Від модернізації веб-сайту Держстату (і всіх його регіональних елементів) залежить питання універсальної доступності статистичної інформації всієї України, що є важливим для інновацій в країні, міжнародних рейтингів, відкритості даних, і банальної зручності. Це дозволить скоротити час на обробку, аналіз та пошук статистики десятками тисяч людей.

Оскільки дане питання потребує залучення значних коштів та фахівців щодо складних ІТ-систем в питаннях підготовки тендерної документації та її імплементації, прошу Президента України звернутись до Кабінету Міністрів України щодо вирішення даного питання. Ідея відповідає Концепції розвитку цифрової економіки та суспільства України на 2018-2020 роки та нормам ЄС.

Маю наступні пропозиції:
1. Перетворення веб-сайту Держстату на сучасний, інноваційний Open Data-портал, який забезпечував би максимум можливостей щодо пошуку, аналізу, порівняння, обміну, поширення статистичної інформації.

2. Веб-сайт має бути зручним у використанні на будь-якому пристрої (адаптивність в залежності від розміру екрану).

3. Використання рекомендацій веб-доступності World Wide Web Consortium (W3C) відкритої ініціативи Web Accessibility Initiative (WAI W3C) за трьома рівнями (пріоритетами) доступності: А, АА, ААА. Які полягають в імплементації WCAG 2.0 (ISO/IEC 40500:2012), UAAG, ATAG 2.0 та WAI-ARIA, наявності можливості зміни розміру шрифту, контрасту кольорів сайту, інструментарію text-to-speech (TTS).

4. Сучасні електронні кабінети на веб-сайті для подавачів статистичної звітності із наявністю різноманітних форм (які не матимуть непотрібних полів для підрахунків (сумування), які після заповнення мають автоматично опрацьовуватися системою й виводитися в реальному часі на сайті (в узагальненому вигляді – динамічна статистика (наведення даних на веб-сайті по мірі їх надходження дозволить не чекати завершення статистичного періоду).

Кожен орган ліцензування має мати доступ до інформації відповідних ліцензіатів із даних веб-сайту Держстату (доцільність скасування подання звітів в органи ліцензування ідентичних звітам, що подаються в Держстат. Приклад, профілі подавачів статистики на сайті Органу статистики Естонії: електронні кабінети та веб-сайт мають забезпечувати можливість проведення онлайн-опитувань респондентів.

5. Інформація на сайті Держстату має бути інтерактивною та мати інструменти для візуалізації (наприклад, як Google Charts), має бути можливість вибору необхідного періоду, параметрів й формування відповідних графіків, гістограм, діаграм, ліній трендів, таблиць, карт (світу, України, регіонів, районів, населених пунктів), тобто формування не стандартизованих варіантів виведення інформації), динаміка, розрахунок темпів росту, приросту, абсолютних відхилень, часток тощо (фактично має бути набір фільтрів, що дозволять автоматизувати й виводити будь-який варіант групування та порівняння інформації). У тому числі можливість вибору кольорової гамми графічних елементів.

6. Має бути можливість отримання різних типів інформації в потрібному форматі, що генеруватиметься автоматично у т.ч. JSON, xml, xls, docx, pdf, rdf, png, svg, javascript, завантаження кількох відібраних матеріалів (статистичних даних) одним zip (групове завантаження, щоб не скачувати по одному) та інші.

7. Відкрите API (із повним описом документації) Держстату – має бути можливість отримати будь-яку статистичну інформацію по API.

8. Інформація на веб сайті має бути повністю доступна українською та англійською (не лише заголовки як у більшості зараз, а й самі статистичні дані).

9. Кнопки поділитися в соціальних мережах та месенджерах на сторінках кожного матеріалу.

10. Фільтри, сортування та форми пошуку в середині кожного матеріалу для відображення лише потрібної інформації в потрібному вигляді. Заголовки таблиць мають запускати фільтри/сортування (наприклад, по алфавіту, від меншого до більшого і навпаки), має бути можливість зміни порядку елементів.

11. Інтерактивний калькулятор для отримання даних за заданими параметрами.

12. Конструктор статистики. Інтерактивний розділ, який дозволяв би автоматично порівнювати набори даних та об’єднувати взаємозалежну статистичну інформацію у власні індивідуальні звіти за заданими параметрами. В Україні досить складно знайти статистичну інформацію щодо окремих невеликих населених пунктів, адже досить багато статистики є узагальненою по областях і окремо по населених пунктах не оприлюднюється. Можливість отримати (згенерувати) звіти по окремих населених пунктах (особливо стосується статистики, яка зараз наводиться узагальнено як обласна).

13. На сайті Держстату має наводиться динаміка України та її міст в різних міжнародних рейтингах (у т.ч. і по окремих індикаторах, показниках) – це дозволить не шукати цю інформацію по окремих веб-сайтах, а відразу бачити на веб-сайті.

14. Прирівняння визначених видів інформації із BigData до офіційної статистики. Виведення цієї інформації на веб-сайті у згрупованому вигляді. Інформація має бути інтерактивною та постійно оновлюватись в реальному часі.

15. Розробка модулів для автоматичного генерування статистичних звітів для ERP, CRM систем, які найчастіше використовують підприємства.
Надані пропозицій відповідає діяльності сайтів статистичних відомств країн ЄС, в яких вони є дуже сучасними (фактично дозволяють поєднувати OpenData та BigData із різними інструментами обміну) та спрощують подачу звітності, отримання, пошук та обробку інформації різними суб’єктами (органами місцевого самоврядування, органами ліцензування, економістами, науковцями, студентами, ЗМІ, іноземцями, аналітиками міжнародних рейтингів тощо).

Наведені функції досить успішно використовують на сайті Світового Банку тощо. Eurostat , WTTC, Doing business, Google Charts. Держані органи статистики Великої Британії, Канади, Франції, Німеччини, Польщі, Словенії, Швеції, Норвегії тощо.

Реалізація даних пропозицій дозволить значно підвищити відкритість інформації в Україні та відповідає загальноприйнятим в світі вимогам до побудови цифрової економіки!
Перелік осіб які підписали електронну петицію*
* інформаційне повідомлення про додаткову перевірку голосів
1.
Гєрасін Юрій Олексійович
12 серпня 2018
2.
Луц Сослан Валерійович
30 липня 2018
3.
Єлісєєва Людмила Валентинівна
20 липня 2018
4.
Вишневський Віталій Вадимович
20 липня 2018
5.
Казаченко Володимир Олександрович
19 липня 2018
6.
Омельченко Олексій Олексійович
29 червня 2018
7.
Борисова Катерина Василівна
29 червня 2018
8.
Лукашин Юрій Миколайович
26 червня 2018
9.
Дирів Катерина Олександрівна
21 червня 2018
10.
Ластовець Ольга Володимирівна
18 червня 2018
11.
Сумлєнний Ігор Сергійович
17 червня 2018
12.
Фоменко Юлія Миколаївна
13 червня 2018
13.
Сидоренко Оксана Володимирівна
13 червня 2018
14.
Малько Вадим Віталійович
01 червня 2018
15.
Машталяр Андрій Степанович
01 червня 2018
16.
Камуз Андрій Михайлович
31 травня 2018
17.
Чень Павло Чжунчанович
28 травня 2018
18.
Калінін Михайло Іванович
28 травня 2018
19.
Бабенко Андрій Вікторович
23 травня 2018
20.
Шевель Юлія Владимирівна
23 травня 2018
21.
Майоренко Андрій Валентинович
22 травня 2018
22.
Марків Андрій Васильович
22 травня 2018
23.
Деркач Віктор Олександрович
22 травня 2018
24.
Бондар В'ячеслав Анатолійович
21 травня 2018
25.
Бандура Олексій Олегович
21 травня 2018
26.
Чечоткіна Інна Деонизівна
21 травня 2018
27.
Шевченко Віталій Миколайович
21 травня 2018
28.
Якушко Максим Юрійович
21 травня 2018
29.
Ламанов Павло Владиславович
21 травня 2018
30.
Замятина Інна Валентинівна
20 травня 2018
35
голосів з 25000
необхідних
Не підтримано
Збір підписів завершено