01 червня 2018 року відбулося зовнішнє незалежне оцінювання з англійської мови.
Відповідно до Загальної характеристики сертифікаційної роботи з англійської мови зовнішнього незалежного оцінювання 2018 року зміст роботи визначено Програмою зовнішнього незалежного оцінювання з англійської мови для осіб, які бажають здобувати освіту на основі повної загальної середньої освіти, яка затверджена наказом Міністерства освіти і науки України від 03 лютого 2016 року №77.
При цьому Українським центром оцінювання якості освіти та його регіональними підрозділами не було забезпечено належної якості частини тестів (сертифікаційної роботи) «Аудіювання» (завдання Task 1-3).
Так, під час відтворення відповідного аудіо матеріалу виявилися його неякісне виконання та низька якість його технічного запису.
Це вкрай негативно позначилося на розумінні мови на слух і, відповідно, значно утруднила виконання завдань Task 1-3 з причин, які не залежали від учасників ЗНО.
Отже, ці обставини стали об’єктивною причиною неможливості у повному обсязі проявити учасникам ЗНО свій рівень сформованості навичок та умінь, необхідних для розуміння інформації опосередковано (у аудіо запису), як це визначено вищевказаною Програмою.
Також під час спілкування з учасниками ЗНО інших навчальних закладів у м.Києві та в інших містах України, а також з інформації у соцмережах було з’ясовано, що неналежна якість аудіо матеріалу та технічного запису мала місце не тільки у пунктах ЗНО у м.Києві, але і в інших містах України, де проводиться ЗНО.
Порядком проведення зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти, затвердженим постановою КМУ від 25.08.2004р. №1095, передбачено право учасника ЗНО оскаржити процедуру проведення ЗНО. При цьому таку апеляцію можна подати лише в день проведення тестування в пункті ЗНО до виходу з нього.
Разом з тим, нормативними документами, які регулюють питання проведення ЗНО, однозначно не визначено, чи відноситься питання забезпечення якості аудіо матеріалу та його технічного запису в частині сертифікаційної роботи «Аудіювання» до процедури проведення ЗНО.
Тому з цієї об’єктивної причини учасники ЗНО до виходу з пункту ЗНО не могли самостійно визначитися з необхідністю подання скарги, яка пов’язана з неякісним аудіо матеріалом та низькою якість його технічного запису.
Таким чином, зазначені обставини є не поодинокими випадками під час проведення ЗНО, а масштабною та системною проблемою у межах країни, тому що пов’язані не тільки з незабезпеченням учасників ЗНО якісними аудіо матеріалом та його технічним записом, але й відсутністю належного нормативно-правового регулювання цього питання та питання відновлення прав учасників ЗНО, порушених незабезпеченням належної якості таких матеріалів.
Враховуючи викладене, просимо невідкладно:
скасувати (або не зараховувати) результати виконання завдань Task 1-3 частини «Аудіювання» сертифікаційних робіт з англійської мови ЗНО-2018 за відповідними заявами учасників ЗНО, надавши можливість таким учасникам прийняти участь у додатковій сесії ЗНО-2018 з предмету «Англійська мова» для виконання завдань Task 1-3 частини «Аудіювання» сертифікаційних робіт з англійської мови ЗНО-2018, або вжити інших ефективних та невідкладних заходів для відновлення порушених прав учасників ЗНО, які пов’язані з вищевказаними обставинами.