Прошу прийняти закон про заборону психологічного насильства та притягнення до адміністративної та кримінальної відповідальності порушників (штрафи та моральні компенсації, громадські роботи, позбавлення волі).
Вважаю за необхідне також ввести в навчальних закладах (старших класах) дисципліну з вивчення психологічних маніпуляцій, деструктивних стосунків, форм психологічного насильства та методів захисту.
Емоційне або психологічне насильство – це тиск на психіку іншої людини, який проявляється у нанесенні словесних образ, погроз, залякуванні, переслідуванні, а саме :
- зневажливе ставлення;
- знецінювання;
- висміювання;
- постійна критика;
- ігнорування почуттів і потреб;
- залякування;
- погрози;
- безпідставні покарання;
- нищення особистих речей;
- навіювання почуття провини і страху;
- брехня, наклеп, звинувачення, приниження, прізвиська;
- поводження як з слугою
- зниження самооцінки, руйнування особистих меж та ін.
Психологічне насильство може відбуватися як в сім`ї, так і в колективі (на роботі, в навчальних закладах).
Види психологічного насильства
Булінг - це психологічний терор, емоційний тиск, переслідування, в окремих випадках - побиття і фізичні приниження. Цькування може виникнути в будь-якому суспільстві, починаючи з дитсадівських груп і школярів і закінчуючи дорослими колективами. Булінг може супроводжуватися псуванням майна, крадіжкою, фізичними травмами, утисками в колективі. Але основна його небезпека в доведенні жертви до психічно нестабільного стану і неадекватного сприйняття реальності, навіть до самогубства.
Мобінг
Менш жорсткі, але все-таки психологічно небезпечні дії називають мобінгом. До цього виду цькування можна віднести чутки і плітки, грубі і непристойні жарти, прізвиська, висміювання.
Кібертравля
До кібертравлі відносяться загрози і повідомлення, що відправляються поштою або в соціальних мережах, все ті ж висміювання і публікуються у відкритому доступі чутки, поширення особистих фотографій жертви, особливо інтимних.
Віктімблеймінг - це звинувачення жертви і «перекладання» всієї відповідальності на людину, і без того перебуває під психологічним тиском. Віктімблеймінг одночасно може бути і наслідком булінгу (коли жертва не отримує належної підтримки, наприклад після пережитого насильства), і окремою формою цькування.
Харасмент - це сексуальні домагання. Не завжди харасмент досягає рівня булінгу, але в окремій обмеженій групі, наприклад, на роботі, може супроводжуватися шантажем, погрозами і численними утисками: урізанням в зарплаті або на посаді, поширенням все тих же пліток, висміюванням перед колегами, приниженням, псуванням речей на робочому місці.
Сталкінг - це нав'язливе, небажане і постійне переслідування однією людиною іншої. Сталкер переслідує людину в реальному і віртуальному житті, пише повідомлення і коментує всі події, відстежує всі відвідувані місця. Створюється відчуття постійного стеження.
Аутинг - це публічне розголошення компрометуючої жертву інформації, яка в підсумку може стати приводом для цькування. Але навіть у разі нормального прийняття суспільством отриманої інформації людина все одно виявляється в некомфортною обстановці, часто змушує його виправдовуватися або пояснювати ситуацію.
Психологічні маніпуляції застосовуються з метою психологічного насильства та можуть завдати шкоди людині. Наприкад, газлайтинг.
Газлайтінг – це маніпулятивний прийом, який найпростіше проілюструвати такими типовими фразами: «Не було такого», «Тобі здалося» і «Ти з глузду з’їхала?». Газлайтінг – мабуть, один з найпідступніших прийомів маніпуляції, тому що спрямований на те, щоб спотворити і підірвати у жертви почуття реальності; роз’їдає здатність людини довіряти собі, і в результаті вона починаєте сумніватися в правомірності своїх скарг на образи і погане поводження.
Психологічне насильство повинно каратись, оскільки це порушення прав людини, визначених в Конституції України:
Стаття 28. Кожен має право на повагу до його гідності.
Ніхто не може бути підданий катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує його гідність, поводженню чи покаранню.