Під час виборів президента 2019 року багато громадян України не змогли скористатись своїм правом голосу.
Згідно з даними Державного реєстру виборців, у першому турі змінити адресу голосування змогли 315,725 виборців, у другому турі - 325,604 виборців. Вказана загальна кількість виборців - 35,602,855. Явка в першому турі виборів склала 62,72%.
Таким чином, понад 13 мільйонів виборців не скористалися правом голосу 31 березня 2019 року (а саме 13,272,744 виборця). Дані взято з Державного реєстру виборців. Згідно з даними «Демократичних ініціатив» ім. Ілька Кучеріва, 85% громадян мають намір взяти участь у виборах Президента України - це означає, що до 22% відсотків громадян хотіли б голосувати на виборах, але не змогли.
Деякі причини унеможливлення голосування для багатьох громадян:
- кількість Державних реєстрів виборців та їх пропускна здатність набагато менше, ніж кількість громадян, що хочуть проголосувати не за місцем реєстрації
- теперішня процедура передбачає можливість зміни адреси голосування або у Державному реєстрі виборців за місцем постійної реєстрації, або за адресою, де людина перебуватиме у день виборів та матиме змогу голосувати. Таким чином, для людей, що подорожують з точки А в точку В, і наразі знаходяться в точці Б, реєстрація для голосування в точці В не є можливою
- багатогодинні черги є бар’єром для багатьох людей, і дуже маленька частка людей з проблемами здоров’я, дітьми, або роботою - просто не мають можливості перереєструвати адресу голосування
Просимо зробити можливим правом голосу, забезпеченим ст. 70 Конституції України, і у найближчий час зробити процедуру зміни адреси голосування електронною.
У 2019 році люди здатні зібрати пакет документів для тимчасової зміни виборчої адреси і зареєструвати його онлайн. Як ми побачили під час процесу зміни виборчої адреси у період Президентських виборів - робітники Державних реєстрів виборців є дуже мотивованими та працьовитими людьми, і можливість отримувати документи для зміни виборчої адреси громадянина в електронному вигляді значно спростить їх роботу та підвищить її ефективність. Електронна процедура буде містити в собі посилання на офіційну інформацію щодо необхідних документів, процедур, правової допомоги, поширені питання тощо.
(Фізичну процедуру зміни виборчої адреси (місця голосування) у відділах ведення Державного реєстру виборців можна залишити для тих, хто дійсно потребує підтримки під час цієї процедури.
Переваги впровадження електронної процедури зміни адреси голосування:
- швидкість та прозорість реєстрації
- підвищення громадянської активності на виборах
- рівномірний розподіл бажаючих на дні, відведені для реєстрації перед виборами
- пришвидшення та спрощення відповідної процедури для великої кількості громадян;
- усунення черг та надмірного навантаження на органи ведення Державного реєстру виборців
Прохання запровадити електронну процедуру зміни місця голосування (виборчої адреси) до Парламентських виборів (2019 року). Тоді принаймні буде можливість відрізнити громадянську пасивність від неможливості прийняти участь у виборах через надлишкову бюрократизацію.
З повагою,
Черга в ДРВ Шевченківського району м. Києва та небайдужі