Ми, громадяни України, споживачі житлово-комунальних послуг, заявляємо протест проти запроваджених з 1 квітня тарифів на природний газ, тепло та електроенергію. Вони є необґрунтованими, несправедливими та неспіврозмірними з доходами наших родин і родин мільйонів інших громадян України.
Вимагаємо знизити тарифи на газ як мінімум вдвічі і зупинити підняття тарифів на електроенергію, тепло та воду.
Наші вимоги вмотивовані, ми маємо вагомі аргументи, які дають нам право ставити такі вимоги.
1. Згідно з висновками Робочої групи Верховної ради України, а також незалежними дослідженнями ГО «Публічний аудит», норми та обсяги споживання газу є завищеними та потребують негайного перегляду, водночас в Україні є достатньо газу власного видобутку для комунальних потреб, а інформація щодо обсягів використання імпортованого газу є завищеною щонайменше вдвічі.
25 травня 2015 року завершена діяльність Робочої групи Верховної Ради з розгляду питання обґрунтованості підвищення цін/тарифів на енергоносії та комунальні послуги. За результатами роботи групи складено Звіт. Основний висновок: «Встановлення цін/тарифів на природний газ та пов’язані з його споживанням комунальні послуги відбулося без належного обґрунтування. Невідкладно мають бути проведені додаткові розрахунки тарифів, а роздрібні ціни на природний газ, що використовується для потреб населення, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 583 від 03.03.2015 року, потребують негайного перегляду».
Із моменту завершення діяльності Робочої групи її рекомендації виконані так і не були. Внаслідок бездіяльності Кабінету Міністрів України та інших державних органів протягом останніх чотирьох місяців ми, громадяни України, вимушені сплачувати за житлово-комунальні послуги за тарифами, які є необґрунтовано завищеними, і це також підтверджується висновками Робочої групи Верховної Ради України.
2. Як зазначено в п. 3, 4 ч. 1 ст. 30 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (надалі - Закон про ЖКП), державне регулювання цін/тарифів базується на принципах відповідності рівня цін/тарифів розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, відкритості, доступності та прозорості структури цін/тарифів для споживачів та суспільства.
Спеціалісти ГО «Публічний аудит» підрахували, що на сьогодні закупівельний тариф природного газу ПАТ «Укргазвидобування» становить 1590 грн (без ПДВ); послуги з транзиту відповідно до постанови НКРЕКП від 03.03.15 №503 обходяться в 656,2 грн (без ПДВ); тариф на постачання — 90,30 грн, разом — 2336,5 грн. Додаємо до цієї суми ПДВ та цільову надбавку й отримаємо вартість газу, близьку до 2 900 грн за тисячу кубічних метрів.
Ми не погоджуємося покривати дефіцит НАК «Нафтогаз України» з власної кишені, адже різниця між цією сумою та тарифами в 3600 грн і 7200 грн призначена саме для цього.
3. Державна політика у сфері житлово-комунальних послуг має базуватися на принципі регулювання цін/тарифів на послуги ЖКГ з урахуванням досягнутого рівня соціально-економічного розвитку, природних особливостей відповідного регіону та технічних можливостей.
Позиція стосовно того, що газу національного видобутку не вистачає для потреб населення та виробництва теплової енергії і нам потрібен дорогий імпортний газ, є абсолютно неправдивою.
Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк під час свого відео-звернення до українців 28 червня 2015 року зазначив, що українці споживають 21 млрд м³ газу, через що ми й не вписуємося в обсяги державного видобутку і змушені купувати дорогий імпортний газ. Проте, за підрахунками громадських аудиторів ГО «Публічний аудит», ці дані не відповідають дійсності, реально українці споживають близько 17 млрд кубів газу. Адже у Прогнозному балансі надходження та розподілу природного газу, по-перше, не відображено двократного зменшення норм споживання газу тим, у кого немає лічильників.