Чорнобильська аварія та її ліквідація – подія всесвітньо-історичного значення. Вона породила новий досвід, нові рішення та погляди, нові соціальні рухи, які змінили хід розвитку цивілізації. Ця новизна особливо виразна і відчутна на місці події. Яскраве підтвердження цього – те, що фахівці з Фукусіми приїздять в українську Чорнобильську зону вивчати досвід подолання найбільшої радіаційної аварії світу.
Надання вибраним об’єктам Чорнобильської зони статусу Місця світової спадщини ЮНЕСКО – гарантія їх збереження, потужний засіб поширення чорнобильського досвіду та позитивного іміджу України в світі. Надання статусу різко збільшить потік міжнародних туристів в Україну, сприятиме визнанню подвигу ліквідаторів, створить тисячі робочих місць, забезпечить вливання сотень мільйонів доларів та євро в економіку.
Ряд об’єктів та локацій Чорнобильської зони повністю відповідають Критеріям 4 та/або 6 Місця світової спадщини ЮНЕСКО. Це, зокрема, Новий безпечний конфаймент «АРКА», виселене місто Прип’ять, бетоноперевантажувальний вузол будівництва «Саркофагу», місця дезактивації ліквідаторської техніки «ПУСО», табори військових та цивільних ліквідаторів, єдина в світі вціліла військова загоризонтна антена «Чорнобиль-2», та ін.
Для довідки: за одним лише Критерієм 6 («Об'єкт безпосередньо пов'язаний з подіями, що мають виняткову важливість для всього людства») статус Місця світової спадщини ЮНЕСКО одержали:
- Хіросіма (місце першого атомного бомбардування; об’єктом спадщини є єдиний частково вцілілий будинок в епіцентрі та 40 соток землі навколо нього),
- Освенцім-Аушвіц (нацистський концтабір смерті та Голокосту 1940-1945 рр.),
- Зал Незалежності США (місце проголошення Декларації незалежності та Конституції США, які ствердили принципи свободи та демократії в світі), та ін.
Бюро Українського національного комітету Міжнародної ради з охорони пам'яток та історичних місць (ІКОМОС) вже визнало 26.04.2017 обґрунтованою і підтримало ініціативу надання об’єктам Чорнобильської зони статусу Місця світової спадщини ЮНЕСКО. На даному етапі громадська та фахова спільноти зробили все можливе.
Наступний крок – направлення в ЮНЕСКО Попередньої заявки. Її може подати тільки держава Україна, як повноправний член та співзасновник Організації Об’єднаних Націй, структурою якої є ЮНЕСКО.
Для цього необхідна підтримка Президента України.
Сергій Мирний, ліквідатор (командир взводу радіаційної розвідки 25-ї бригади хімзахисту 1986 р.), еколог, директор з науково-методичної роботи «ЧОРНОБИЛЬ ТУР», голова Асоціації чорнобильського туризму