За різними даними, на території Республіки Польща перебуває від 1—2 мільйонів громадян України. З них понад 170 тисяч (станом на 2017 рік) проживає на території Великопольського воєводства. Це — студенти, тимчасові та постійні працівники, а також члени родин, що приїжджають до країни з метою об`єднання сім’ї.
На території Польщі діють чотири повноцінні консульські установи (Консульський відділ Посольства України у Варшаві, Генеральні консульства у Кракові і Любліні, консульство у Ґданську) і одинадцять почесних консульств — у Познані, Жешуві, Хелмі, Зеленій Гурі, Перемишлі, Вроцлаві, Щецині, Ополю, Лодзі, Тарнові і Бидгощі.
Почесні консульства не виконують дій, пов’язаних з виробленням паспортів і віз, прийняттям на консульский облік, засвідченням документів, але докладають величезних зусиль, аби захищати інтереси громадян України, надавати актуалізовану інформацію, допомагати у надзвичайних ситуаціях і сприяти розвитку співпраці між Україною та Республікою Польща. Вони повністю утримуються на кошти голови почесного консульства.
Оскільки число українських громадян у Польщі збільшується, консульські установи у Варшаві, Кракові, Любліні та Ґданську працюють у напруженому режимі, що позначається на якості обслуговування та швидкості, з якою вони реагують на звернення громадян. Водночас, почесні консульства не можуть надати повноцінну консульську підтримку громадянам. Віденська конвенція про консульські зносини, суттєво зменшує їх можливості та повноваження.
Ситуація у місті Познань:
Родина Хоровських допомагала громадянам України з 2007 року, саме в тому році відкрито Почесне консульство України у Познані. На жаль, наприкінці травня 2019 року стало відомо, що Почесний консул України у місті Познань, пан Вітольд Хоровський, залишає посаду у зв’язку з сімейними обставинами. Від вересня 2019 року Великопольське воєводство залишається без консульства. З того часу понад 170 тисяч громадян України, що проживають на території воєводства, мають реєструватися у чергу до Консульського відділу Посольства України у Варшаві. Вони будуть позбавлені можливості дістати консультацію або записатися на прийом до генерального консула безпосередньо у Познані. Не матимуть куди звернутися у разі надзвичайних ситуацій чи нещасного випадку. Варто пам’ятати, що багато людей не мають фізичної або матеріальної можливості їхати до Варшави: вони працюють, навчаються, опікуються малолітніми дітьми без допомоги родичів.
Тому ми сподіваємося, що за підтримки небайдужих громадян ця петиція допоможе створенню Генерального консульства України у Познані.