№22/064594-еп

Правовий захист громадян України з екіпажу TECNE закордоном

Автор (ініціатор): Сулейманова Таміла Юріївна
Дата оприлюднення: 03 липня 2019
Шановний Володимире Олександровичу!

Екіпаж танкеру «Тecne» був заарештований у Нігерії наприкінці квітня 2017 року, по обвинуваченню у нелегальних операціях (перевезеннях). Склад екіпажу - 10 чоловік: 2 українці, 2 пакістанці, 3 ганійці, громадянин Індонезії, кенієць та 1 нигерієць (до речі, єдиний, який знаходиться на волі, але з підпискою про невиїзд, що є порушенням ст.. 7 Декларації прав людини: «Всі люди рівні перед законом та мають право,без будь – яких відмінностей, на рівний захист перед законом. Всі люди мають право на рівний захист від будь – якої дискримінації. Яка порушує дану Декларацію та від будь – якого підбурювання до такої дискримінації»). Весь цей час моряки знаходяться в місцях позбавлення волі та вирішити питання, щодо повернення моряків в такій країні, як Нігерія, занадто складно.
У січні 2017 року Олександр Кашерний – старший механік – підписав контракт з грецькою судноплавною компанією «Astral Shipping Corporation S.A. В територіальних водах Нігерії вищезазначене судно, було заарештовано, а екіпаж біло взято під варту та направлено до в’язниці.
Судно затримали 25 квітня 2017 року. З екіпажем на протязі більш ніж 6 місяців зв’язок був відсутній. При цьому, Олександр Кашерний, повідомив, що тільки через місяць після того, як екіпаж опинився у в’язниці до них приїхали консул та посол України у Нігерії та пообіцяли, що все буде добре. З такими словами вони і поїхали… Але сім’ї моряків ніхто не сповістив. Через пів року у Олександра Кашерного з’явилась можливість зв’язатися з сім’єю та повідомити, що він знаходиться у в’язниці. За його словами, умови утримання там жахливі, їх не годують, гроші на їжу йому висилає дружина із України, що є порушенням низки міжнародних договорів, включаючи: Декларацію з прав людини, Міжнародний пакт про громадянські та політичні права, Міжнародний пакт про економічні, соціальні та культурні права людини, Протоколи до них, Європейську конвенцію «Про захист прав людини і основоположних свобод. Відповідно до ст. 5 «Ніхто не повинен зазнавати тортур, або жорстокого,нелюдського, або такого, що принижує його гідність, поводження і покарання.» У відповідності до ст. 10 Міжнародного Пакту «Про громадянські та політичні права» - Всі особи, позбавлені волі, мають право на гуманне поводження і поважання гідності, властивої людській особі. Обвинувачені у випадках, коли немає виняткових обставин, поміщаються окремо від засуджених. Їм надається окремий режим, що відповідає їх статусу не засуджених осіб.
За два роки відбулось понад 35 судових засідань, однак прогресу по цій справі немає. Судновласник одразу відмовився від судна, разом з тим відхрестився і від членів команди.
Дружина Олександра Кашерного звераталсь з проханням про допомогу до консула України у Нігерії Кононученко Максиму Миколайовичу про те, щоб він провів перемовини з нігерійською стороною та посприяв звільненню затриманих моряків. Просила і надати їй письмові клопотання, з якими він звертався до нігерійської влади тощо. Але, нажаль, відповіді по теперішній час так і не отримала.
Відповідно до ст.. 17 Указу Президента «Про консульський статут України», консул може звертатися до властей держави перебування в межах свого консульського округу з усіх питань, пов’язаних з діяльністю консульської установи, та, відповідно до ст. 20, консул зобов'язаний вживати заходів для того, щоб юридичні особи та громадяни України користувалися в повному обсязі всіма правами, наданими їм законодавством держави перебування і міжнародними договорами, учасниками яких є Україна і держава перебування, а також міжнародними звичаями. Консул зобов'язаний вживати заходів для відновлення порушених прав юридичних осіб і громадян України. У випадку, якщо після звернення консула до властей держави перебування не будуть відновлені порушені права юридичних осіб і громадян України, консул зобов'язаний повідомити про це Міністерство закордонних справ України та главу дипломатичного представництва України в державі перебування.
Наразі Олександр Кашерний повідомляє: « Ми були заарештовані 25 квітня 2017 року в районі річки Ескравос Нігерійськими NAVY. До теперішнього часу знаходимось у в’язниці міста Порт-Харкорта - це найбільша в’язниця Африки, де на даний момент знаходиться 4900 чоловік. Серед яких вбивці, грабіжники, окультисти, кіднепери та інші кримінальні елементи. И серед всього цього божевілля знаходимось і ми – екіпаж танкеру «TECNE», кинуті грецьким судновласником напризволяще. Знаходимось у в’язниці, де процвітає насильство, повна антисанітарія, малярія, де навіть світло дають один – два рази на тиждень. В’язниця, в якій ти зобов’язаний покупати їжу за власний рахунок. Не має грошей – ходи голодний. Навіть гасову лампу та гас повинен придбати, для того, щоб їжу собі приготувати. Пройшло вже понад 35 судових засідань (це за два роки та два місяці). Нічного так і не змінилось у нашій справі. Сторона обвинувачення, навіть ще не закрила обвинувальну частину, надаючи суду якихось свідків. Сторона обвинувачення навмисно затягує розгляд нашої справи. Протягом 8 місяців з травня 2018 року сторона обвинувачення не змогла допитати жодного зі свідків, зриваючи засідання суду з різних причин. Таким як – відсутність консула, не надавали перекладача, призначали судові засідання на святкові дні, неявка свідків до суду. Наш адвокат (це вже п’ятий за весь час, місцевий нігерієць) можна сказати, що зовсім нічого не робить. Наступні засідання суду призначені на 25, 26 вересня та на 03,08,09 жовтня. Змусили нашого адвоката, що б він разом з іншими адвокатами написали петицію старшому судді штату про перенесення слухання нашої справи з вересня на липень поточного року. Сподіваємось, що старший суддя це підпише. А, зараз, лишається тільки чекати. Сподіваємось, що це будуть остаточні засідання, так як суддя вже сам каже, що він бажає скоріше закрити цю справу».
У відповідності до ст.. 25 Конституції України, Україна гарантує піклування та захист своїм громадянам, які перебувають за її межами.
Володимире Олександровичу, звертаємось до Вас із проханням посприяти захисту прав та інтересів моряків, які були затримані у Нігерії, так як відділ захисту прав громадян та юридичних осіб України за кордоном Департаменту консульської служби України, Консул України та посол України у Нігерії не в повному обсязі виконують свої повноваження та функції покладені на них.
Володимире Олександровичу, пам’ятайте, що відповідно до згідно зі статтею 102 Конституції України, Президент України є Главою держави і виступає від його імені, є гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина.
Перелік осіб які підписали електронну петицію*
* інформаційне повідомлення про додаткову перевірку голосів
1.
Слободян Олександр Петрович
14 серпня 2019
2.
Гончаренко Алексей Игоревич
07 серпня 2019
3.
Аліфонов Максим Олександрович
06 серпня 2019
4.
Івасів Євген Сергійович
06 серпня 2019
5.
Присяжнюк Микола Володимирович
05 серпня 2019
6.
Арджеванидзе Зурико Зазаєвич
05 серпня 2019
7.
Кравченко Олександр Олександрович
05 серпня 2019
8.
Гладиш Андрій Михайлович
04 серпня 2019
9.
Борисенко Юлия Юрьевна
03 серпня 2019
10.
Чебатурова Олена Вікторівна
28 липня 2019
11.
Пісклова Ганна Володимирівна
28 липня 2019
12.
Гейко Максим Вікторович
21 липня 2019
13.
Жбанков Юрій Іванович
20 липня 2019
14.
Пігарь Сергій В'ячеславович
13 липня 2019
15.
Сліпченко Олексій Зіновійович
13 липня 2019
16.
Гончаренко Інна Володимирівна
11 липня 2019
17.
Середа Ольга Миколаївна
11 липня 2019
18.
Романенко Вадим Владимирович
09 липня 2019
19.
Мельниченко Олена Павлівна
09 липня 2019
20.
Павшук Олександр Вікторович
09 липня 2019
21.
Безрядін Андрій Володимирович
08 липня 2019
22.
Юрченко Марія Дмитрівна
08 липня 2019
23.
Тригуб Сергій Миколайович
07 липня 2019
24.
Іванець Вероніка Миколаївна
07 липня 2019
25.
Яновська Наталя Миколаївна
07 липня 2019
26.
Сухова Инна Георгиевна
07 липня 2019
27.
Бєлий Дементій Васильович
07 липня 2019
28.
Кіріяк Петро Васильович
07 липня 2019
29.
Шумська Євгенія Володимирівна
07 липня 2019
30.
Егорова Марина Александровна
07 липня 2019
113
голосів з 25000
необхідних
Не підтримано
Збір підписів завершено