Децентралізація передбачає ліквідацію обласних і районних державних адміністрацій, проте держадміністрації продовжують функціонувати. Зокрема дублювати функції органів місцевого самоврядування та давати можливості для політичного тиску “згори” на представників місцевих громад.
Голови обласних державних адміністрацій, так звані губернатори, часто в українській історії ставали “намісниками” президента і Кабінету міністрів на місцях, а не захисниками інтересів жителів області. Крім того, поширеним явищем стало призначення керівників ОДА з інших регіонів - людей без знань про місцеву специфіку та без авторитету і довіри в області.
Інші прояви недосконалості існуючої системи - безвладдя на місцевому рівні під час “міжвладдя” на рівні держави (як відбувається зараз) та навпаки - фактична недоторканість так званих губернаторів у разі відсутності консенсуса місцевих еліт, президента та Кабміна про звільнення таких чиновників.
Перехідним етапом від сьогоднішнього інституту так званих губернаторів до ліквідації ОДА може стати виборність голів облдержадміністрацій голосами місцевих мешканців.
Виборність голів облдержадміністрацій дозволить спустити на місцевий рівень важелі для формування місцевої влади, стане певним запобіжником від призначень “парашутистів” з інших регіонів, збалансує інтереси окремого регіону з інтересами президентської вертикалі влади тощо.
Вибори губернаторів не обов'язково вносити до Конституції - їх можна проводити як “консультаційні” референдуми, масові опитування авторитетними соціологічними службами або ж за допомогою діджитал-інструментів, проте з обов'язковою публікацією результатів цього волевиявлення перед офіційним призначенням голів ОДА. Діючий президент у своїй передвиборчій кампанії як кандидат передбачав можливість частих “консультацій” з народом щодо різних питань, а вже зараз ідея виборності губернаторів була частково реалізована через опитування думок жителів Львівщини щодо можливої персони голови ОДА.
Просимо:
Запровадити обрання голів обласних державних адміністрацій (т. зв. губернаторів) голосуванням жителів областей