Введення з 2016 року обов’язкового вступного випробування з іноземної мови, критичного мислення та загальних правових компетенцій для вступу до магістратури зі спеціальності 081 «Право», а потім з інших спеціальностей, із першого року і до сьогодні позбавляє сотні тисяч вступників конституційного права громадян України на освіту.
Згідно ст. 53 Конституції України «Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам».
Натомість умови та порядок проведення ЄВІ/ЄФВВ (значний психологічний тиск, зайві обшукування, обмаль часу для виконання завдання (2 год. 5 хв. для вирішення 100 завдань з права, серед яких є складні практичні задачі)), суб’єктивність авторського підходу у завданнях з критичного мислення (у цьому можна переконатись в обґрунтуваннях «правильних відповідей»), складання іноземної мови замість української (згідно Закону України «Про вищу освіти» мова навчання у вітчизняних закладах вищої освіти – українська), зависокі коефіцієнти складання випробування, які підвищуються кожного року, не просто роблять вищу освіту недоступною, а створюють загрозу для існування всієї системи вітчизняної освіти, а, як наслідок, є реальним фактори загрози національній безпеці України. Сотні тисяч гривень, які виділяються для проведення ЄВІ/ЄФВВ повинні йти на підвищення заробітних платах педагогам та науковцям, сучасне оснащення закладів вищої освіти.
На сьогодні сотні тисяч випускників українських шкіл через існування ЗНО навчаються за кордоном, а «завдяки» ЄВІ/ЄФВВ бакалаври з найбільш престижних інтелектуальних спеціальностей виїжджатимуть з України, перевозячи туди власний інтелектуальний потенціал та кошти на оплату навчання. Кожного року українські університети втрачають тисячі студентів та мільйони гривень через примхи чиновників, які вважають, що погано методологічно створеними тестовими завданнями можна підвищити якість освіти в Україні. А результат поки що один – українська освіта скочується в безодню, а такі «новаторські ідеї» як ЄВІ/ЄФВВ цьому процесу лише допомагають.
Варто також відзначити, що конкурсний підхід Конституція України визнає лише для тих вступників державних і комунальних закладів вищої освіти, які бажають її отримати за рахунок держави (ч. 4 ст. 53). А зараз для вступу навіть до приватного закладу вищої освіти обов’язково потрібні результати ЄВІ/ЄФВВ. Це є дискримінація та обмеження автономії закладів вищої освіти. Крім того, іноземні громадяни мають право вступати до магістратури без складання ЄВІ/ЄФВВ, що дискримінує громадян України, які повинні проходити вступні випробування. На наше переконання, запровадження ЄВІ/ЄФВВ для вступу до магістратури порушує норми ст. 22 Конституції України, що «Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод». Введення обов’язкового ЄВІ/ЄФВВ звужує обсяг права на освіту громадян України, а також не дає людині можливості для вільного розвитку своєї особистості, право на яке гарантується ст. 23 Конституції.
Ми виступаємо за скасування ЄВІ/ЄФВВ, ми воліємо зберегти українську молодь в українських університетах, ми підтримуємо вільний розвиток особистості без дискримінації та інших безглуздих бюрократичних обмежень!