Однією з найнекомфортніших соціальних відмінностей при роботі з закордонними колегами є непорозуміння з приводу звернень.
У більшості сучасних європейських країн (Сполучене Королівство, Німеччина, Італія, Франція, Нідерланди і т. д.) існує система так званих соціальних титулів - гоноративів, що передають статус людини, до якої звертаються і використовуються в професійній мові, в офіційних колах та навіть у побуті, в якості ввічливої форми звернення. В англійській мові це, наприклад, слова містер, місс та міссіс, що на письмі скорочуються до Mr., Mrs., Miss або Мs. В україньській мові також існують елементи говоративів, найвідомішим є звернення до суддів "Ваша Честь".
У сучасній українській мові прийнято вживання патронімів - імен по-батькові - для кращої ідентифікації, а також як ввічлива форма звернення.
Пропоную параллельно з існуючою системою узаконити вживання титулів (в тому числі в офіційних документах) у відношенні до тих, хто надає їм перевагу. Звісно, відповідно до неписаних законів, за якими функціонує мова, не можна просто щось взяти і ввести, розраховуючи при цьому на те, що всі за два дні перейдуть на нову модель. Але я вважаю допустимим і необхідним зрівняти гоноративи з ім'ям по батькові.
Це можуть бути титули пан та пані перед прізвищем, аналогічно до англійських містера та міссіс. Окрім того, деякі з професій необхідно виділити окремими титулами, такими як доктор для лікарів, доцент та профессор для тих, хто отримали ці академічні ступені. Цей список можна та необхідно розширити - титулами можуть стати президент, радник, ректор. Знов таки, Ваша Честь.
Частину з цих титулів, на мою думку, необхідно зробити захищеними законом - наприклад, притягувати до адміністративної відповідальності тих, хто називає себе "доктором" не маючи вищої медичної освіти, особливо з метою шахрайства або введення в оману. Так само, як неприпустимо вимагати називати себе "ваша честь", не будучи суддею, або президентом, не маючи на це підстав.
Вважаю принциповим наголосити, що вживання гоноративів має юути вибором, а не примусом. Для тих, хто надає перевагу патронімічному зверненню, воно має залишитись настільки ж законним.