Народні депутати України масово порушують закони, конституцію та присягу, вкрай несумлінно виконують свої обов’язки. Зокрема в порушення закону про статус народного депутата без поважних причин пропускають пленарні засідання Верховної Ради та голосування на цих засіданнях. Мають місце непоодинокі випадки неособистого голосування (а це є пряме порушення Конституції).
Нехтування законами самими законодавцями порушує основи демократії та соціальної справедливості, викликає зневагу громадськості як до законів, так і до вищого законодавчого органу країни.
Нехтування парламентарями своїми обов’язками ускладнює законотворчий процес та розвиток держави.
З метою усунення цих явищ та їх негативних наслідків для держави
Пропоную:
ШЛЯХОМ ВСЕНАРОДНОГО РЕФЕРЕНДУМУ ВНЕСТИ ТАКІ ЗМІНИ ДО КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ:
1. Перелік підстав дострокового припинення повноважень народного депутата, викладених у статті 81 Конституції України, доповнити пунктами 8, 9,10 та 11 такого змісту:
8) голосування за іншого депутата на пленарному засіданні Верховної Ради. Про дострокове припинення повноважень народного депутата, який голосував за іншого народного депутата, оголошує Центральна виборча комісія на підставі протоколу пленарного засідання Верховної Ради, в якому зафіксоване таке порушення, в строк не більше як 10 днів після отримання такого протоколу;
9) самоусунення від виконання обов'язків депутата шляхом відмови від голосування або відсутності на пленарному засіданні Верховної Ради без поважних причин. Про дострокове припинення повноважень народного депутата у випадку його самоусунення від виконання обов’язків народного депутата оголошує Центральна виборча комісія на підставі протоколу пленарного засідання Верховної Ради, в якому зафіксоване таке порушення, в строк не більше як 10 днів після отримання такого протоколу;
10) відклику депутата виборцями. Народний депутат вважається відкликаним, якщо звернення, або електронна петиція до Президента України або до Верховної Ради України про відкликання народного депутата підтримане не менш ніж 25 000 громадянами України. Про припинення повноважень народного депутата, який вважається відкликаним, Центральна виборча комісія оголошує в строк не більше, як 10 днів після того, як отримано 25000 голосів громадян на підтримку відкликання народного депутата;
11) Набрання законної сили судового рішення, в якому зафіксоване порушення народним депутатом Конституції або будь-якого закону України. Про дострокове припинення повноважень народного депутата, який порушив закон, Центральна виборча комісія оголошує в строк не більше як 10 днів після набрання чинності відповідного судового рішення.
2. Доповнити статтю 84 Конституції України таким реченням: Народний депутат зобов'язаний бути присутнім та брати участь у голосуваннях на засіданнях Верховної Ради України.
ОЧІКУВАНІ НАСЛІДКИ
1. Зміцнення демократичних основ держави.
2. Повне викорінення такого явища, як неособисте голосування народних депутатів.
3. Підвищення ефективності роботи Верховної Ради за рахунок зміцнення дисципліни народних депутатів.
4. Відновлення соціальної справедливості, оскільки зараз усі громадяни окрім народних депутатів згідно із Кодексом України про працю можуть бути звільнені за прогул, в тому числі за відсутність на робочому місці протягом трьох годин без поважних причин. Також буде встановлено однакові вимоги до народних депутатів та Президента, який може бути і фактично вже був позбавлений повноважень за самоусунення від виконання своїх обов’язків протягом однієї доби.
5. Очищення лав народних депутатів від тих, хто не вважає депутатську діяльність основною, зокрема бізнесменів та тих, хто пішов до Верховної Ради тільки для отримання недоторканості або додаткових можливостей у власних інтересах, оскільки необхідність сумлінного виконання обов’язків народного депутата ускладнить іншу діяльність.
6. Підвищення сумлінності та відповідальності народних депутатів підчас обговорення питань та голосування оскільки унеможлив