Ідея створення Ради Президентів України полягає в утворенні недержавного консультаційно-аналітичного кластеру у складі екс-Президентів України.
Предмет діяльності Ради Президентів України:
Обговорення актуальних проблем Державного управління, політичних викликів та висловлення спільної думки Ради щодо Державного управління з внутрішніх питань та зовнішньої політики, добробуту населення, та з інших питань, які належать до повноважень інституту Президента України. Надання рекомендацій діючому Президенту України з питань, які на думку Ради та/або за зверненням Президента потребують консультаційної допомоги.
Склад Ради Президентів України:
До Ради входитимуть екс- Президенти України, які не мають судимості за кримінальні злочини, що пов*язані з їх діяльністю на посту Президента України. До складу Ради входитимуть також усі наступні екс- Президенти України. Участь екс- Президентів у Раді Президентів України - добровільна.
Термін дії Ради Президентів України - безстроково.
Обгрунтування необхідності створення Ради Президентів України та окремі організаційні питання:
1.Суспільний запит.
Кожен Президент України був обраний громадянами України і на сьогодні має своїх прихильників. Звичайно, не усі громадяни приймають наступного Президента. Велика кількість громадян вважають, що колись обраний ними Президент кращий та компетентніший, ніж той, який його замінив на посту. На цьому тлі серед громадян виникають розбіжності, які "розривають" суспільство на різні табори. Ці обставини не сприяють єднанню перед викликами, що на сьогодні стоять перед Державою та суспільством. Такі розбіжності в ряді випадків провокують значні протистояння серед громадян.
З іншого боку, кожен громадянин у свій час усвідомлено обирав певного Президента, як свого представника у Вищому керівництві Держави.
За таких обставин, створення Ради Президентів України, покликане наголосити перед суспільством те, що кожен з минулих Президентів не залишив Державу та своїх виборців, а продовжує приймати участь у її (Держави) діяльності. Крім того, кожен виборець певного Президента розумітиме, що його обранець не залишився осторонь життя Держави, а його слово чи думка має значення на офіційному рівні.
2. Професійний запит.
В нашій Державі не існує "Університету Президентства України". Тому, будь-який наступний Президент апріорі не може бути досвідченим Президентом України. Так само, як не може бути досвідченим працівник, який вперше у житті обійняв нову для себе посаду.
Як відомо, досвід - це найцінніше набуття при здійсненні будь-якої діяльності.
За таких обставин, метою створення Ради Президентів України є також передання досвіду Державного управління на Вищому рівні кожному наступному Президенту України.
3. Корупційні виклики.
У суспільстві існує певне несприйняття минулої влади перед діючою і це треба враховувати. Тому, слід розуміти, що будь-які акти Ради Президентів України не матимуть обов*язкової сили для виконання діючим Президентом. Прийняття чи не прийняття рекомендацій Ради залежатиме від волі діючого Президента. Натомість, з огляду на публічність діяльності Ради, суспільство матиме можливість об*єктивно оцінювати якість роботи обраного ними Президента. І цим, у тому числі, реалізовуватимуться демократичні засади з контролю громадськості за діяльністю їх обранців. Адже відомо, що об*єктивно оцінювати можна лише шляхом порівняння між демками та реальними діями.
4. Фінансове та правове забезпечення Ради Президентів України.
Рада Президентів України є недержавним утворенням. Таким чином, фінансування Ради має відбуватись за рахунок пожертв та спонсорських внесків.
З правової точки зору, Рада діятиме аналогічно об*єднанню громадян з відповідними особливостями з огляду на її (Ради) склад та мету діяльності.
Формальне утворення Ради Президентів України повинно бути здійснено на підставі Указу Президента України.
5. Прецедент.
Так склалось у новітній історії України, що екс-Президенти України періодично залучаються до обговорення та участі при певних викликах перед нашою Державою. Тому, створення Ради Президентів України покликане вивести таку діяльність на офіційний, публічний рівень.
Бувших Президентів не буває)