Підставою для внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та Закону України “Про оперативно-розшукову діяльність” є забезпечення прав осіб, щодо яких здійснюються оперативно-розшукові заходи та досудове розслідування щодо їх причетності до вчинення кримінальних правопорушень.
Так, найчастіше кримінальні провадження вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань за фактом вчинення кримінального правопорушення без зазначення осіб, які їх скоїли, з подальшою перевіркою осіб на причетність до подій кримінальних правопорушень.
При цьому, органи досудового розслідування фактично підозрюючи особу у вчинені кримінального правопорушення зазначають про таке у своїх процесуальних документах (постанови, клопотання, запити, тощо), при цьому не повідомляють таку особу про її статус в порядку ст. 276 КПК.
Внаслідок чого поширюється інформація про здійснення досудового розслідування щодо причетності особи до вчинення кримінального правопорушення.
Оскільки, така особа не набуває статусу підозрюваного, то вона не має відповідних прав та належних процесуальних повноважень для захисту.
Крім того, КПК передбачає дуже завищені строки досудового розслідування. Наприклад, КПК 1961 року такий строк обмежувався двома місяцями, незалежно від категорії злочину, проте, нинішній КПК передбачає від шести !!! до вісімнадцяти !!! місяців з подальшим неодноразовим !!! продовженням цього строку, що фактично передбачає “вічні” кримінальні провадження.
З огляду на наведене є пропозиція внести відповідні зміни до норм КПК, які регулюють набуття особою статусу підозрюваного, встановлюють більш розумні строки, протягом якого, як щодо такої особи, так і щодо досудового розслідування має бути прийняте належне процесуальне рішення (особа не причетна до вчинення кримінального правопорушення, або є достатні підстави для висунення звинувачення) та загальні строки досудового розслідування.
Що такі зміни та доповнення нададуть:
1. Статус особи, щодо яких здійснюються перевірка на причетність до вчинення кримінальних правопорушень стане відповідати фактичному, тобто така особа вже не буде безправним свідком, а отримає всі права та процесуальні повноваження, що притаманні підозрюваному. При цьому, повідомлення про підозру в порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, вже має бути підтверджене належними та допустимими доказами. Саме до підозрюваних, яким в порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, вручено повідомлення можуть бути застосовані запобіжні заходи.
2. Повністю викреслять “вічні” кримінальні провадження і поставлять органи досудового розслідування в розумні строки, що суттєво впливатиме на додержання прав та свобод від свавілля посадовців.
3. Відповідальність посадових осіб органу досудового розслідування за порушення строків досудового розслідування
Пропонується змінити (доповнити)
статтю 9-2 Закону України “Про оперативно розшукову діяльність” доповнити частинами четвертою, п'ятою та шостою такого змісту:
Про закриття оперативно-розшукової справи повідомляється особа, щодо якої здійснювались оперативно-розшукові заходи.
З моменту закриття оперативно-розшукової справи особі, щодо якої здійснювались оперативно-розшукові заходи, за її вимогою для ознайомлення мають бути надані результати оперативно-розшукових заходів за винятком відомостей щодо методів та способів здійснення оперативно-розшукових заходів, найменування технічних приладів, які застосовувались, відомостей, щодо осіб, які здійснювали такі заходи та/або надали інформацію.
Матеріали справи надаються особі в копіях з видаленими даними.
пункт 2 частини 1 статті 2 Закону України “Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду” викласти в наступній редакції:
2) закриття кримінального провадження за відсутністю події кримінального правопорушення, відсутністю у діянні складу кримінального правопорушення або невстановленням достатніх доказів для доведення винуватості особи у суді і вичерпанням можливостей їх отримати, або закриття кримінального провадження у разі, коли закінчився строк досудового розслідування.
частину 1 статті 42 КПК викласти в наступній редакції:
Підозрюваним є особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, яка затримана на місці вчинення кримінального правопорушення чи безпосередньо після його вчинення, або особа, щодо якої внесені відомості про вчинення нею кримінального правопорушення до єдиного реєстру досудових розслідувань, або особа, щодо якої здійснюються слідчі та негласні слідчі (розшукові) дії для перевірки її на причетність до вчинення кримінального правопорушення, або особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень. Права підозрюваного також поширюються та посадових (службових) осіб, працівників юридичної особи, чи її структурного підрозділу, органу державної влади, місцевого самоврядування, чи їх структурних підрозділів в разі внесення до єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про вчинення ними кримінального правопорушення.
частину 4 статті 176 КПК викласти в наступній редакції:
4. Запобіжні заходи під час досудового розслідування застосовуються слідчим суддею за клопотанням прокурора, або слідчого, погодженим з прокурором, тільки до підозрюваного, якому в порядку передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу повідомлено про підозру, а під час судового провадження - судом до обвинуваченого за клопотанням прокурора.
частину 1 статті 214 КПК доповнити наступним реченням:
Якщо на момент внесення відомостей до єдиного реєстру досудових розслідувань встановлено особу, яка вчинила кримінальне правопорушення, або заявник прямо зазначає таку особу, то кримінальне провадження має бути зареєстроване саме щодо цієї особи.
перше речення частини 3 статті 214 КПК викласти в наступній редакції:
3. Здійснення досудового розслідування, перевірка особи на причетність до вчинення кримінального правопорушення, до внесення відомостей до реєстру або без такого внесення, не допускається і тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
частини 1 та 2 статті 219 КПК викласти в наступній редакції:
1. Строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
Загальний строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань становить:
1) один місяць - у кримінальному провадженні щодо кримінального проступку;
2) два місяці - у кримінальному провадженні щодо злочину невеликої або середньої тяжкості;
3) три місяці - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Досудове розслідування повинно бути закінчено:
1) протягом десяти днів з дня повідомлення особі, в порядку передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, про підозру у вчиненні кримінального проступку;
2) протягом одного місяця з дня повідомлення особі, в порядку передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, про підозру у вчиненні злочину.
але не більше загального строку досудового розслідування для відповідного кримінального правопорушення з урахуванням його продовження.
2. Строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу.
частину 5 статті 246 КПК викласти в наступній редакції:
5. У рішенні про проведення негласної слідчої (розшукової) дії зазначається строк її проведення. Строк проведення негласної слідчої (розшукової) дії не може перевищувати загальних строків досудового розслідування, зазначені у абзаці 2 частини 1 статті 219 КПК.
Продовження строків проведення негласної слідчої (розшукової) дії здійснюється в порядку, передбаченому для продовження строків досудового розслідування.
частину 1 статті 276 КПК викласти в наступній редакції
1. Повідомлення про підозру обов’язково здійснюється лише у випадку наявності достатніх доказів про вчинення особою кримінального правопорушення.
частину 1 статті 280 КПК доповнити пунктами 4 та 5 наступного змісту:
1. Досудове розслідування може бути зупинене у разі, якщо:
.....
4) коли не встановлено особу, яка вчинила злочин;
5) на час проведення судової експертизи, у разі якщо подальше здійснення досудового розслідування є неможливим без висновку експерта.
частину 1 статті 284 КПК доповнити пунктом 11 наступного змісту:
11) закінчився строк давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Кримінальні провадження, в яких строк досудового розслідування було зупинено, при наявності такої підстави підлягають закриттю без відновлення прокурором, або слідчим за погодженням із прокурором - у разі якщо жодній особі не було повідомлено про підозру в порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, слідчим суддею - в разі наявності особи, якій повідомлено про підозру в порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, за клопотанням прокурора, або слідчого за погодженням із прокурором, або підозрюваного.
статтю 294 КПК викласти в наступній редакції:
1. Якщо внаслідок складності провадження неможливо закінчити досудове розслідування у кримінальному провадженні у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, то строк досудового розслідування може бути продовжений:
слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк:
до двох місяців - у кримінальному провадженні щодо кримінального проступку;
до трьох місяців - у кримінальному провадженні щодо злочину невеликої або середньої тяжкості;
до п'яти місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.
колегією суддів апеляційного суду за клопотанням керівника регіональної прокуратури або його заступника, на строк:
до п'яти місяців - у кримінальному провадженні щодо злочину невеликої або середньої тяжкості;
до восьми місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.
колегією суддів Верховного Суду України за клопотанням Генерального прокурора або його заступника, на строк до десяти місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.
2. Клопотання про продовження строку досудового розслідування подається не пізніше п'яти днів до спливу строку досудового розслідування, встановленого статтею 219 цього Кодексу із наданням матеріалів кримінального провадження.
3. Строк досудового розслідування, що закінчився, поновленню не підлягає.
статтю 295 КПК викласти в наступній редакції:
У клопотанні про продовження строку досудового розслідування зазначаються:
1) найменування (номер) кримінального провадження;
2) відомості про зупинення\поновлення строків досудового розслідування;
3) прізвище, ім’я, по батькові підозрюваного;
4) суть підозри і правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням відповідної частини та статті закону України про кримінальну відповідальність;
5) посилання на докази, якими обґрунтовується підозра;
6) всі слідчі (розшукові) та інші процесуальні дії, проведені під час кримінального провадження;
7) слідчі (розшукові) та інші процесуальні дії, проведення або завершення яких потребує додаткового часу;
8) обставини, що перешкоджали здійснити такі дії раніше;
9) строк, необхідний для проведення або їх завершення;
10) інші відомості, що обґрунтовують необхідність продовження строку досудового розслідування.
До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання. При цьому слідчий, прокурор зобов’язані зазначити у відповідному клопотанні найкоротший строк, достатній для потреб досудового розслідування.
Слідчий суддя (колегія суддів), встановивши, що клопотання подано без додержання вимог цієї статті, повертає його прокурору, слідчому, про що постановляє ухвалу.
3. Слідчий суддя (колегія суддів) зобов’язаний розглянути клопотання про продовження строку досудового розслідування протягом трьох днів з дня його одержання, але в будь-якому разі до спливу строку досудового розслідування, за участю слідчого або прокурора, а також підозрюваного (за наявності) та його захисника.
4. Слідчий суддя (колегія суддів) відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру у разі його протиправності та необґрунтованості.
5. Крім підстав, передбачених частиною четвертою цієї статті, слідчий суддя (колегія суддів) відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування, якщо слідчий не доведе, що додатковий строк необхідний для отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, або для проведення чи завершення проведення експертизи, за умови що ці дії не могли бути здійснені чи завершені раніше з об’єктивних причин, а також якщо досліджені під час вирішення цього питання обставини свідчать про відсутність достатніх підстав вважати, що сталася подія кримінального правопорушення, яка дала підстави для повідомлення про підозру, та/або підозрюваний причетний до цієї події кримінального правопорушення.
6. Ухвала слідчого судді (колегії суддів) про продовження строку досудового розслідування повинна відповідати загальним вимогам до судових рішень, передбачених цим Кодексом, а також містити новий визначений строк досудового розслідування.
7. Про відмову у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування слідчим суддею (колегією суддів) постановляється вмотивована ухвала.
8. У разі відмови слідчим суддею (колегією суддів) у продовженні строку досудового розслідування прокурор, який здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення цього досудового розслідування, зобов’язаний протягом п’яти днів здійснити одну з дій, передбачених частиною другою статті 283 цього Кодексу.
9. Ухвала слідчого судді (колегії суддів), прийнята за результатами розгляду клопотання про продовження строку досудового розслідування, оскарженню не підлягає.
статтю 295-1 КПК виключити.
Прикінцеві положення.
Зміни вступають в силу з дати опублікування.
Досудові розслідування в кримінальних провадженнях, внесених до ЄРДР до набрання чинності цими змінами, протягом одного місяця мають бути приведені у відповідність до вищезазначених положень.
У разі, якщо строки досудового розслідування, здійснення негласних слідчих (розшукових) дій, передбачені цими змінами, в кримінальних провадженнях, внесених до ЄРДР до набрання чинності цими змінами, вийшли, то такі строки протягом одного місяця з дня набрання чинності цими змінами можуть бути продовжені на строк, передбачений цими змінами.