Президенту України
Зеленському В.О.
Шановний Володимире Олександровичу!
Ми жителі Верховинського району, просимо Вас зберегти наш найвисокогірніший Верховинський район в Україні як окрему адміністративно-територіальну одиницю. У Верховинському районі знаходиться більше 100 високих гір, висотою понад 1500 метрів над рівнем моря, що робить його найбагатогірнішим районом України. Наш район має суттєві історичні, етнічні, соціально-економічні, фізико-географічні, демографічні, культурно-мистецькі особливості. Варто звернути увагу і на те, що Верховинський район – це ще і прикордонний район України (протяжність державного кордону 50 км), і тому для нього має бути специфічний, стратегічно виважений державний підхід.
У нашому Верховинському районі добре збережено гірське лісове, полонинське етногосподарство гуцулів. Працею горян, протягом багатьох століть, витворено специфічну, розсіяну (дисперсну) на гірських схилах («у Верхах») форму поселення, дуже цінну традиційну культуру полонинського пастушого господарства Українських Карпат. Населення Верховинського району належно зберегло традиційну християнську етнодуховність. З давніх давен займається виробництвом органічної м’ясо-молочної харчової продукції, гірським лісовим господарством, гірським дерев’яним будівництвом та деревообробкою, туристичним господарством, народними художніми ремеслами і промислами, прикладним і декоративним мистецтвом, які є національною спадщиною незалежної України. Найкращі народні надбання Верховинщини претендують на одержання статусу Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
В проекті Закону України «Про засади адміністративно-територіального устрою України» передбачено, що район – адміністративно-територіальна одиниця, яка складається з громад, загальна чисельність населення яких становить не менше 150,0 тис. жителів, проте на територіях із щільністю населення менше середньої щільності населення відповідної області район може мати меншу кількість жителів, якщо площа такого району перевищує середню площу району по області. Саме Верховинський район має щільність населення меншу середньої по області, а площу більшу, ніж середня по області, і відповідає нормам зазначеного проекту Закону, який дозволяє зберегти статус його як окремого району.
На нашу думку, реформи проводити потрібно, щоб виробити чітку модель державної влади та територіального устрою в Україні і привести їх до європейських стандартів. Вважаємо, що під час реформаторської політики необхідно враховувати і досвід країн Європи, зокрема Польщі. У Польщі збережено два гірські повіти: Бещадський (населення 22 тис. осіб., площа 1139 кв. км) та Ліський (населення 26,5 тис. осіб., площа 834,9 кв. км.). Ми повністю відповідаємо їхнім критеріям, структурі та конфігурації (населення 30 тис. осіб, площа 1,3 тис. кв. км.). Населені пункти Верховинського району, які розташовані у гірській та високогірній місцевості, позбавлені необхідної соціальної інфраструктури – системи соціально-побутового обслуговування, зв'язку, транспортної доступності (у високогір’ї автомобільні дороги взагалі відсутні). Чималі проблеми існують із енергозабезпеченням Верховинського району. У Верховинському районі віддаль до центру надання адміністративних послуг сягає 30 – 80 км (в разі об’єднання районів сягатиме 100-180 км і більше). Просимо звернути Вашу увагу на нераціональному однаковому підході, до реформування районів у рівнинних та гірських районах України.
Вважаємо неприпустимою ліквідацію високогірного та багатогірного Верховинського району і значне збільшення віддаленості органів влади від об'єктів соціально-економічної та культурно-освітньої інфраструктури. В іншому випадку така реформа буде працювати проти людей і державотворення та неодмінно потерпить соціально-економічний крах. Негативний досвід ліквідації Верховинського району в 60-х роках минулого століття практично показав помилковість такого управлінського рішення, яке терміново було відмінено на найвищому урядовому рівні.
Підсумовуючи вищенаведене, просимо Вас дати доручення Кабінету Міністрів України при розробці нового (або змін) адміністративно-територіального устрою прийняти виважене державницьке рішення яке дасть змогу зберегти Верховинський район, як окрему адміністративно-територіальну одиницю України. Віримо, що питання щодо збереження Верховинського району буде вирішено позитивно. Наперед щиро вдячні Вам за розуміння і допомогу горян.