Причина звернення: поява на сайті Міністерства освіти і науки України проекту Умов прийому до закладів вищої освіти України в 2020 році. Посилання на документ (див. розділ VII, стор. 31-34)
Мета звернення: збереження робочих місць та вищих навчальних закладів.
Обґрунтування: запровадження обов’язкового зовнішнього незалежного оцінювання закриє доступ до вищої освіти дорослому населенню, представники якого здебільшого закінчили школу або технікуми багато років тому. В результаті, їх знання шкільної програми або забулись, або втратили актуальність, а з причин трудової зайнятості часу на підготовку немає. Як наслідок, вищі навчальні заклади недоотримають студентів в катастрофічному об’ємі, а це означає – відсутність навантаження і втрату робочих місць. З іншого боку, робітники різних сфер промисловості не зможуть отримати освіту, яка сьогодні є необхідною умовою для збереження, знов-таки, робочого місця. Таким чином, отримаємо зростання безробіття по країні та незадоволення серед населення, якому і так важко виживати в сучасних реаліях.
Проте, для випускників шкіл сьогодення зовнішнє незалежне оцінювання однозначно необхідно зберегти, як дієвий інструмент вступу на бюджетну форму навчання найпідготовленішої молоді. З однією поправкою – дозволити вступ до вищої школи без складання ЗНО для абітурієнтів, що планують навчатись за кошти фізичних та юридичних осіб. Важливо! Не встановлювати централізованою диктатурою з боку Міністерства вартість навчання, а дозволити вищим навчальним закладам самостійно визначати розмір плати за навчання, реалізувавши їх право на автономію не тільки на словах, але й на ділі.
Пропозиція: вступ до вищих навчальних закладів за кошти державного бюджету організувати через складання зовнішнього незалежного оцінювання, а за кошти фізичних та юридичних осіб (контрактна форма навчання) – без обов’язкового складання ЗНО.