З перших днів своєї каденції Президент України Володимир Зеленський неодноразово наголошував, що ведення бізнесу в Україні потребує спрощення, лібералізації, усунення перешкод та обмежень з боку держави.
Зокрема щодо сфери ІТ Президент висловив такі плани щодо майбутнього сфери: «Решение одно есть. Оно очень простое. Между нами: попробовать на какой-то период полностью освободить IT от налогов».
«И пусть не обижаются другие бизнес-структуры, но мы понимаем, что это способ вернуть молодежь в Украину».
Нажаль, перші кроки новообраного уряду виявились прямо протилежними та далекими від проголошеної ліберальної ідеології. За ініціативою Уряду та на основі рекомендацій “Офісу ефективного регулювання” (Better Regulation Delivery Office) запропоновано збільшити податкове навантаження на спеціалістів сфері ІТ, які у переважній своїй більшості є ФОП 3-ої групи, та створити Фонд розвитку людського капіталу (т.з. IT Creative) за їх рахунок.
Конкретно передбачається збільшити податок з 5 до 10%, збільшити ЄСВ з двох мінімальних заробітних плат, та 1,5% військового збору.
У даній ситуації особливе обурення викликає обґрунтування Урядом необхідності оподаткування та напрями спрямування податків. За словами Прем’єр Міністра: «Наш Уряд налаштований створити максимально комфортні умови для роботи ІТ-індустрії, щоб галузь зростала ще більше та швидше. Однією з проблем, яка стримує сьогодні розвиток ІТ-галузі, є брак кадрів…» І тому міністр пропонує збільшити податкове навантаження(!) задля створення фонду, що буде «опікуватися» молодими кадрами.
По-перше, кількість кандидатів, що претендує на позицію молодших спеціалістів вже значно перевищує кількість вакансій.
По-друге, кожна більш-менш велика компанія має свої навчальні курси з підготовки спеціалістів, співпрацює з інститутами, університетами, школами, готує фахівців на власній базі. До того ж, в Україні є ряд вищих навчальних закладів, що готують спеціалістів даної сфери за кошти платників податків, при цьому, тільки половина абітурієнтів навчаються у ВНЗ задля здобуття фахових знань та подальшого працевлаштування за спеціальністю , що свідчить про необхідність насамперед реформування існуючої системи ВНЗ а не створення додаткових освітніх структур.
По-третє, платники податків мають бути кінцевим бенефіціаром від створених за їх рахунок державних послуг. З цієї точки зору, збільшення відсоткової ставки для сплати податків напряму до державного бюджету було б меншим злом. Але створення так званого фонду IT Creative, який невідомим чином буде керуватися «індустрією» виглядає як вкрай непрозора схема та змова існуючих владних казнокрадів та керівництва великих IT компаній. Малі компанії та рядові консультанти не можуть бути зацікавленими в подібній схемі, так як де-факто, вона передбачає перерозподіл ресурсів знизу догори, від рядового складу до власників, від малих підприємств до великих.
Запропонована Урядом схема сплати зазначених податків нібито добровільна, однак враховуючи те, що співпраця з ІТ спеціалістами, які обрали запропоновану Урядом систему оподаткування, зменшує ризик кваліфікації відносин як трудових, то навряд чи у спеціалістів буде вибір.
Збільшення податкового навантаження зі сплати ЄСВ для ІТ спеціаліста у порівнянні з іншими ФОП також залишається необґрунтованим і безумовно тягне за собою питання раціональності існування пропорційної системи пенсійного забезпечення та запровадження нарешті накопичувальної системи.
Насамкінець втрати бюджету через використання «схеми» «ФОП замість найму» просто мізерні у порівнянні з багатьма іншими (0.025%) згідно дослідження ISET.
В цьому контексті боротьба проти ФОП виглядає вкрай іраціональною за наявності значно більших проблем.
Навпаки, існуючий до цього часу досвід невтручання держави в сферу ІТ та низьке податкове навантаження мають бути прикладом для всіх інших сфер економіки України. Саме в таких умовах наша промисловість та аграрний сектор можуть досягти світової першості, а населення – заможності.
Отже, вважаємо, що запропонована Урядом система оподаткування для ІТ сфери є непрозорою, незрозумілою, необґрунтованою, такою що порушує інтереси підприємців, такою, що запроваджує ще одну схему для розкрадання коштів, та стримує розвиток зазначеної сфери і як наслідок економіки.
Просимо Президента скористатися своїм правом вето щодо всіх законів про збільшення оподаткування ФОП та ФОП у сфері ІТ зокрема.