УКРАЇНСЬКА АСОЦІАЦІЯ ПЛАТІЖНИХ СИСТЕМ «УАПС» (далі – Асоціація) є неприбутковим об’єднанням створеним з метою сприяння розвитку зручних та безпечних платіжних інструментів і сервісів в Україні, які використовуються фінансовими установами, у тому чисті здійснює свою діяльність для сприяння розвитку небанківським фінансовим установам у сфері переказу коштів у національній валюті без відкриття рахунків.
Учасниками Асоціації є небанківські фінансові установи основним видом господарської діяльності яких є переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків (далі - небанківські фінансові установи). Даний вид діяльності небанківські фінансові установи провадять на підставі ліцензій Національного Банку України про переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків.
20 вересня 2019 року Верховною радою України прийнято Закон №1053-1 про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг», та Закон № 1073 від 29.08.2019 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг».
Норми даних законодавчих актів передбачають зокрема, не лише норми по детінізації доходів які отримуються суб’єктами підприємницької діяльності (ФОП), а і стосуються зокрема учасників ринку фінансових послуг.
Так, прийнятими законами зокрема передбачено, запровадження програмних реєстраторів розрахункових операцій, що є досить прогресивним, та у подальшому за умови встановлення сприятливих для бізнесу умов його впровадження, значним чином зможе дозволити контролювати розрахункові операції на новому рівні та скоротити витрати бізнесу.
Наразі, в чинному законодавстві відсутні норми використання реєстраторів розрахункових операцій у банках. Хоча як і банки так і не банківські фінансові установи, що здійснюють діяльність з приймання готівки для подальшого її переказу, підзвітні та підконтрольні єдиному регулятору — Національному банку України. Небанківські фінансові компанії, як і банки, подають регулятору відповідну статистичну звітність, яка містить перелік усіх операцій з переказу коштів, у тому числі тих, які ініційовані за допомогою ПТКС, що також ставить у нерівні умови учасників ринку фінансових послуг.
Відтермінування впровадження даних законів для фізичних осіб-підприємців жодним чином не позбавляє обов’язку небанківських фінансових установ у застосуванні реєстраторів розрахункових операцій у програмно-технічних комплексах самообслуговування (далі - ПТКС), а єдина надія фінансового сектору на забезпечення дотримання норм по застосуванню ними РРО є впровадження програмних реєстраторів розрахункових операцій (нині існуючі рішення стандартних РРО до ПТКС застосовувати технічно неможливо).
Державна податкова служба у своїх інтерв’ю заявляє, що промислове тестування програмних реєстраторів розрахункових операцій, які наразі перебувають у пілотному проекті, та призначені спеціально для фіскалізації операцій у ПТКС, розпочнеться лише восени 2020 року, тобто уже в той період коли дані закони для бізнесу вже почнуть діяти.
Дана ситуація та відсутність нормативно правових підзаконних актів, на розробку яких уряду надано три місці, унеможливлює своєчасне їх запровадження.
Підсумовуючи вищевикладене, небанківські фінансові установи учасники ринку грошових переказів звертаються до Вас з проханням ветувати Закон №1053-1 про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг», та Закон № 1073 від 29.08.2019 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг»