ЧУДО та КАЗКА ніколи не виникають самі по собі, а лише тоді, коли ми даємо згоду на те, щоб вони відбулись !!!
ВСТУПНЕ СЛОВО
Ця Концепція створена для вирішення комплексного підходу з питань економічного зростання України, залучення інвестицій, в тому числі іноземних, в деякі галузі економіки, а саме в галузі культурно-історино-освітніх та туристично- приваблоивих послуг пов’язаних з розвитком острова Хортиця, який територіально розташований у місті Запоріжжя.
Ця Концепція визначена прагненням збалансувати дві базові цілі:
• економічне зростання України як держави яка інтегрована у процеси сучасного цивілізаційного розвитку і є лідером у деяких галузях економіки серед інших держав, у тому числі в галузі культурно-історино-освітніх та туристично- приваблоивих послуг з унікальною особливістю Запорізького краю як міжнародного центру козацької культури;
• економічне зростання України як держави інвестиційно-привабливої, держави з високими стандартами якості життя всіх мешканців, шляхом створення умов для втілення інвестиційних бізнесових проектів з додатковими новими робочими місцями та додатковими надходженнями до бюджету держави.
Ці дві цілі інтегруються для нас в наступне формулювання Мети:
Мета: економічне зростання України в галузі культурно-історино-освітніх та туристично- приваблоивих послуг шляхом зацікавленості та залучення інвесторів, в тому числі міжнародних, до створення унікального культурно-освітнього та туристично-привабливого місця на основі декількох знакових явищ, які вже позиціонують Запорізький край з островом Хортиця як міжнародний центр козацької культури.
Запорізький край є знаковим містом в Україні щодо явища, яке історично є одним з державотворчих чинників Української держави – КОЗАЦТВА. Сучасне відродження козацтва в Україні почалось саме з Запоріжжя, коли 8 грудня 1990 року в м. Запоріжжя створилась перша громадська організація «Запорізьке Військо Низове «Запорізька Січ». За 29 років відродження у місті Запоріжжя створилося декілька знакових явищ, які можуть позиціонувати місто Запоріжжя та всю Україну як міжнародний центр козацької культури.
Тому реалізацію Мети пропонується вирішувати комплексно враховуючи реальний культурно-історичний стан Запорізького краю, а саме:
Пріоритетні складові цієї Концепції:
Для туристичної привабливості острова Хортиці Запорізького краю пропонується:
1. Створення знакового, видатного, неповторного ніде в світі культурно-історино-освітнього та туристично- приваблоивого комплексу, який стане однією з візитівок України і буде приваблювати туристичну спільноту, в тому числі міжнародну. Такий крмплекс буде яскраво позиціонувати Україну з її островом Хортиця як міжнародний центр козацької культури.
- Пропонується створити такий культурно-історино-освітній комплекс під відкритим небом над Дніпром з монументом зображення образа БОГОРОДИЦІ з ПОКРОВАМИ /як історично притаманного образа особливого культу Запорозьких козаків ПОКРОВИ БОГОРОДИЦІ, захисниці від ворога (дивись старовинну Січову ікону «ПОКРОВ БОГОРОДИЦІ»)/ з оглядовим майданчиком у ніг БОГОРОДИЦІ з якого відкривається вид на острів Хортиця.
Це відкритий перелік, який може уточнюватися і доопрацьовуватися.
Створення знакового, видатного, неповторного ніде в світі культурно-історино-освітнього та туристично- приваблоивого комплексу, який стане одною з візитівок України і буде приваблювати туристичну спільноту
Обґрунтування.
Острів Хортиця входить до складу Національного заповідника "Хортиця"
Острів Хортиця – найбільший острів на Дніпрі (довжина 12,5 км, найбільша ширина - до 2,5 км). Це єдина комплексна історико-культурна та природна пам'ятка, що охоплює період історії людства від доби палеоліту (35 тис. р. до н.е.) до ХХI ст.
Наприкінці XV ст. на півдні українських земель, на території так званого Дикого Поля, формується і поширюється козацтво. З цим періодом пов’язані найяскравіші сторінки історії острова Хортиці. Деякі дослідники стверджують, що прообразом Запорозької Січі є хортицький "замок" Дмитра Вишневецького, який розташовувався на острові Байда. Археологічні дослідження 90-х років ХХ ст. виявили тут рештки зруйнованого укріплення, предмети озброєння – рушниці, уламки шабель, сокири, наконечники стріл, ядра, польські монети. У XVIІІ ст., з початком російсько-турецької війни, в 1736 р. була закладена запорозька верф (на о. Мала Хортиця) і фортеця. Ця корабельня стала найбільшою базою Дніпровської військової флотилії, при ній базувалося близько 400 суден різних типів – козацькі човни, дуби, галери, кончебаси, прами, плашкоути і навіть, вітрильні бригантини.
Сучасне відродження козацтва в Україні почалось саме з міста Запоріжжя, коли 8 грудня 1990 року в м. Запоріжжя створилась перша громадська організація «Запорізьке Військо Низове «Запорізька Січ». За 29 років відродження у місті Запоріжжя створилося декілька знакових явищ, які можуть позиціонувати Запорізький край та всю Україну як міжнародний центр козацької культури:
• Музей історії запорозького козацтва є унікальним закладом у м. Запоріжжі, де можна ознайомитися з історією Запорозького краю з найпрадавніших часів до сучасного життя.
• Історико-культурний комплекс «Запорозька Січ» є історичною реконструкцією славнозвісної Запорозької Січі на острові Хортиці – колисці запорозького козацтва, єдиної реконструкції козацької фортеці. Тут можна побачити елементи козацького побуту, завітати до козацьких куренів, курінь кошового отамана, відвідати Січову школу, діючу козацьку Церкву, побачити виступ Січових козаків зі справжньою козацькою зброєю, зануритися в справжнє козацьке життя.
• Кінний театр «Запорізькі козаки» - є першим козацьким театром в Україні, створений в 1990 році.
Артисти кінного театру відомі у всьому світі, є переможцями багатьох міжнародних лицарських турнірів.
• Історико-культурний комплекс «Запорозький дуб». Це місце в останні роки є культовим місцем не тільки жителів м. Запоріжжя, але і гостей міста з України та інших країн. Легендарний Запорізький дуб овіяний легендами і різними бувальщинами. За легендою саме під цим дубом писали свого славнозвісного листа запорозькі козаки турецькому султану, а Богдана Хмельницького вибрали Гетьманом України. Тут працює театр козацького бою «Запорозький Спас», козаки якого демонструють бойові вправи запорозьких козаків та надлюдські можливості, якими володіли легендарні козаки-характерники.
• Бойове мистецтво «Спас». Запорізький край є центром відродження старовинного козацького бойового мистецтва «Спас», овіяного легендами і переказами. На цей час в м. Запоріжжі працює школа бойового мистецтва «Спас», яка відома в Україні та в світі. Вихованці школи «Спас» є чемпіонами світу і Європи з різних повноконтактних єдиноборств.
• Дитячо-юнацький вишкільний табір «Хортицька Січ». Цей табір є унікальним місцем розташованим на острові Хортиця, де дитина може зануритися в справжнє козацьке життя, вивчити основи козацького бойового мистецтва «Спас», опанувати козацькі звичаї, бойові вправи, ознайомитися з історією запорозького козацтва, природою острова Хортиці, прийняти участь в справжніх козацьких рейдах по збереженню природи і екології святині України.
• Міжнародний фестиваль національних бойових і традиційних воїнських культур «Запорозький Спас». Цей фестиваль традиційно проводиться в серпні. Збирає адептів-майстрів національних бойових мистецтв, носіїв бойової культури народу, народних майстрів, митців, артистів. На фестивалі традиційно можна побачити виступи майстрів козацького бойового мистецтва «Спас»; Бойового Гопака; українських національних видів боротьби: на поясах, навхрест; грузинську боротьбу чідаоба, хрідолі; вірменську боротьбу кох; татарську боротьбу куреш та багато інших бойових мистецтв народів світу. • Козацька Олімпіада. Всеукраїнські козацькі ігри «Козацька Олімпіада» традиційно проводиться в першу неділю жовтня на другий день святкування Дня міста Запоріжжя. Цей захід є єдиним заходом в Україні і світі де проводяться змагання з українських традиційних національних видів спорту: боротьба на поясах, навхрест, метання козацького ножа в ціль, метання списа в ціль, володіння козацькою шаблею (фланкіювання), фехтування на козацьких шаблях, козацьке рукоборство, єдині в Україні змагання з козацького гарцювання (джигітування), козацькі змагання «Лава на лаву». Видовищність цих змагань тяжко переоцінити.
• Всеукраїнський козацький фестиваль «Покрова на Хортиці». Цей фестиваль традиційно проводиться в м. Запоріжжі в жовтні на свято Покрови і збирає учасників зі всієї України: народних майстрів, співаків, художні колективи, які демонструють традиційну козацьку культуру свого краю. Апогей фестивалю проводиться в історико-культурному комплексі «Запорозька Січ» 14 жовтня на Свято Покрови Пресвятої Богородиці.
Набуття лідируючих позицій на світовому ринку культурно-історино-освітніх та туристичних послуг Україною, а саме туристично-привабливих послуг Запорізького краю та острова Хортиці, має неабияке значення для забезпечення високої якості життя українців, стабільного економічного розвитку всієї України.
Довгострокові плани.
Щоб у повній мірі використати потенціал Запорізького краю з островом Хортиця для розвитку культурно-історично-освітніх та туристично-привабливих послуг необхідно зосередити зусилля на таких напрямках:
• формування сталого іміджу України як культурно-історично-освітнього та туристично-привабливого;
• включення до списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в Україні об’єкта культурної спадщини – Національний заповідник «Хортиця»;
• включення України, а саме Запорізького краю з островом Хортиця, до популярних міжнародних та загальнонаціональних туристичних маршрутів за пріоритетними для України напрямами розвитку туризму і туристичними продуктами.
Першочергові заходи.
Для культурно-історично-освітньої та туристичної привабливості Запорізького краю необхідно розробити стратегію і Програми першочергових заходів з підкресленням і висвітленням унікальної історії Запорізького краю та острова Хортиця , а саме Програми по:
• створенню знакового, видатного, неповторного ніде в світі культурно-історино-освітнього та туристично- приваблоивого комплексу, який стане однією з візитівок України і буде приваблювати туристичну спільноту. Такий комплекс буде яскраво позиціонувати Україну з її островом Хортиця як міжнародний центр козацької культури.
Пропонується створити культурно-історино-освітній комплекс під відкритим небом над Дніпром з монументом зображення образа БОГОРОДИЦІ з ПОКРОВАМИ /як історично притаманного образа особливого культу Запорозьких козаків ПОКРОВИ БОГОРОДИЦІ, захисниці від ворога (дивись старовинну Січову ікону «ПОКРОВ БОГОРОДИЦІ»)/ з оглядовим майданчиком у ніг БОГОРОДИЦІ з якого відкривається захоплюючий вид на острів Хортиця, зокрема:
- на історико-культурний комплекс «Запорозька Січ»;
- на Козачій курган - пам`ятник історії із Священним хрестом - символом єдності;
- на Хортицькі скелі над величним Дніпром і далі;
• відновленню екологічного стану Запорізького краю;
• створенню по європейським стандартам гідні автошляхи, залізничне та авіаційне сполучення;
• створенню якісної мережі сервісного обслуговування туристів.
• включення Запорізького краю з островом Хортиця, до популярних загальнонаціональних туристичних маршрутів за пріоритетними для України напрямами розвитку туризму і туристичними продуктами.
Опис культурно-історино-освітнього комплексу під відкритим небом над Дніпром з монументом зображення образа БОГОРОДИЦІ з ПОКРОВАМИ.
Пропонується:
1. Створити величний монумент зображення образа БОГОРОДИЦІ з ПОКРОВАМИ на площі Запорізькій у місті Запоріжжі над рікою Дніпро (де був колись пам’ятник Леніну).
Опис монумента:
• виглядає на зразок козацьких ікон з зображеннями ПОКРОВИ;
• приблизний розмір монумента: п’єдестал з круговими сходинками висотою 8.0 метрів; скульптура БОГОРОДИЦІ, що встановлена на п’єдесталі, висотою 22.0 метра;
• до підстави у ніг БОГОРОДИЦІ ведуть кругові сходинки навкруги п’єдесталу;
• на підставі у ніг БОГОРОДИЦІ оглядовий майданчик;
• з оглядового майданчика відкривається захоплюючий вид на острів Хортиця.
2. Створення і встановлення навкруги монументу зображення образа БОГОРОДИЦІ з ПОКРОВАМИ пам’ятників багатьом видатним козацьким отаманам і діячам.
Очікувані результати.
Основний наголос в цій Концепції:
1. Відсутність хоч десь у світі такого неповторного культурно-історино-освітнього та туристично- приваблоивого комплексу, який стане однією з візитівок України і буде приваблювати туристичну спільноту, в тому числі міжнародну. Такий крмплекс буде яскраво позиціонувати Україну з її островом Хортиця як міжнародний центр козацької культури.
Пріоритетними напрямами розвитку туристичної галузі України, в тому числі Запорізького краю з островом Хортиця, у першочерговій стратегічній перспективі визначаються:
• культурно-історино-освітній та пізнавальний туризм, основою якого є історична унікальність розвитку Запорізького краю та запропанований до створення знаковий, видатний, неповторний ніде в світі культурно-історино-освітній та туристично- приваблоивий комплекс - одна з візитівок України - культурно-історино-освітній комплекс під відкритим небом над Дніпром з монументом зображення образа БОГОРОДИЦІ з ПОКРОВАМИ;
• подієвий туризм в області козацького мистецтва, в тому числі бойових і традиційних воїнських культур «Запорозький Спас» та бойових мистецтв народів світу, що передбачає організацію та проведення щорічно заходів національного і міжнародного рівнів розважального та спортивного спрямування.
ЗМІСТ
1. Вступне слово 2
Старовинна Січова ікона «Покров Богородиці». У Запорозьких козаків був особливий культ ПОКРОВ БОГОРОДИЦІ як захисниці від ворога.