Про створення умов для повного забезпечення діяльності загальноосвітніх закладів, відповідно до законодавства, за рахунок засновників.
Згідно статті 53. Конституції України загальна середня освіта є обов’язковою.
Відповідно до п.3 статті 4 Закону України Про освіту держава гарантує усім громадянам України та іншим особам, які перебувають в Україні на законних підставах, право на безоплатне здобуття повної загальної середньої освіти відповідно до стандартів освіти.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 4 березня 2004 року
N 5-рп/2004 (справа про доступність і безоплатність освіти) витрати на забезпечення навчально-виховного процесу в державних і комунальних загальноосвітніх навчальних закладах здійснюються на нормативній основі за рахунок коштів відповідних бюджетів у повному обсязі. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Але, на жаль, в Україні впродовж усіх років незалежності склалась така ситуація, що загальноосвітні заклади забезпечуються в повній мірі фінансуванням лише на заробітну плату та комунальні послуги. Всі інші потреби закладів освіти (на навчальне обладнання, адміністративну та господарську діяльність, ремонтні роботи) забезпечуються в залежності від бажання чиновників державних органів та органів самоврядування. Така ситуація призводить до негативних наслідків, найпоширеніші з яких:
примусовий збір грошей з батьків на утримання та забезпечення діяльності шкіл, що створює переважну більшість конфліктних ситуацій (булінг) в закладах та в які втягненні як батьки, адміністрації та педагоги закладів, так і діти;
прищеплення учням толерантного ставлення до побутової корупції та порушень законодавства, починаючи зі шкільних років (переважна більшість “благодійних” внесків не проходять бухгалтерський облік і спонукають деяких нечесних педагогів та представників Батьківських комітетів до корупційних та шахрайських дій);
незадовільний санітарний стан закладів та незадовільний технічний стан будівель;
педагоги змушені “вирішувати” питання забезпечення діяльності закладів та ремонтних робіт, замість виконання своїх посадових обов’язків, навчання дітей.
Прошу Вас:
створити комісію ( робочу групу тощо) для системного вивчення і вирішення питання повного матеріально- технічного та фінансового забезпечення (на нормативній основі) загальноосвітніх закладів;
включити в комісію (робочу групу тощо) представників громадських організацій, які займаються питаннями забезпечення закладів освіти;
ініціювати на законодавчому рівні притягнення до відповідальності чиновників, що відповідальні за забезпечення загальноосвітніх закладів, якщо заклади не забезпеченні в повній мірі.