ПРЕДМЕТ РОЗГЛЯДУ:
Згідно з ч.2 ст.84 КПК України, процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.
Згідно з ч.8 ст.95 КПК України, сторони кримінального провадження (ЗАХИСНИК, прокурор, інші), мають право отримувати від учасників кримінального провадження та інших осіб за їх згодою пояснення, ЯКІ НЕ Є ДЖЕРЕЛОМ ДОКАЗУ.
ПРОБЛЕМАТИКА:
ч.2 ст.84, ч.8 ст.95 КПК України - ПОРУШУЮТЬ ПРИНЦИП ЗМАГАЛЬНОСТІ СТОРІН У КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОВАДЖЕННІ.
ОБҐРУНТУВАННЯ:
Так, однією із засад кримінального провадження є змагальність сторін та свобода в поданні ними до суду своїх доказів у доведенні перед судом їх переконливості (п.15 ч.1 ст.7 КПК України.
Кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими діючим КПК України.(ч.1 ст.22 КПК України).
Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, (ч.2 ст.22 КПК України).
На теперішній час вимоги ч.2 ст.84, ч.8 ст.95 КПК України суперечать засадам змагальності сторін у кримінальному провадженні (ст.22 КПК України), шляхом не визнання джерелом доказу ПОЯСНЕННЯ (показання) ОТРИМАННІ СТОРОНОЮ ЗАХИСТУ, так як СТОРОНІ ОБВИНУВАЧЕННЯ ДІЮЧИМ КПК УКРАЇНИ НАДАНО ПРАВО ОТРИМАННЯ ПОКАЗАНЬ ШЛЯХОМ ПРОВЕДЕННЯ ДОПИТУ, ОДНОЧАСНОГО ДОПИТУ, ДОПИТУ В СУДІ, тощо.
СТОРОНОЮ ЗАХИСТУ є підозрюваний, обвинувачений (підсудний), засуджений, виправданий, особа, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або вирішувалося питання про їх застосування, ЇХНІ ЗАХИСНИКИ (адвокати) та законні представники (п.19 ч.1 ст.3 КПК України).
З метою забезпечення змагальності сторін під час проведення досудового розслідування кримінального провадження та судового розгляду, -
ПРОПОНУЮ:
- ПОЯСНЕННЯ, ОТРИМАННІ СТОРОНОЮ ЗАХИСТУ ПІД ЧАС ПРОВЕДЕННЯ ДОСУДОВГО РОЗСЛІДУВАННЯ - ВИЗНАТИ ДЖЕРЕЛОМ ДОКАЗУ У КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОВАДЖЕННІ, шляхом:
- ч.2 ст.84 КПК України викласти у наступній редакції: "Процесуальними джерелами доказів є ПОКАЗАННЯ, ОТРИМАННІ СТОРОНАМИ КРИМІНАЛЬНОГО ПРОВАДЖЕННЯ та судом, речові докази, документи, висновки експертів";
- ч.8 ст.95 КПК України викласти в наступній редакції: "Сторони кримінального провадження, потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, мають право отримувати від учасників кримінального провадження та інших осіб за їх згодою пояснення";
- доповнити Главу 4 КПК України параграфом за номером 6, в якому визначити порядок та вимоги ВІДІБРАННЯ ПОЯСНЕНЬ СУБ'ЄКТАМИ СТОРОНИ ЗАХИСТУ під час проведення досудового розслідування кримінального провадження.