Звернення до Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, ! Державного космічного агентства України
Ми, жителі міста Павлоград Дніпропетровської області, стурбовані критичною ситуацією, яка склалася на Павлоградському хімічному заводі з утилізацією твердого ракетного палива, що залишилося після ліквідації радянських міжконтинентальних балістичних ракет РС-22.
Цією проблемою Україна займається відповідно до міжнародного договору СНВ-1 від 31.07.1991г. і до Лісабонського протоколу від 23.05.1992 р Постановою Кабміну України від 29.10.2003 р №1684 була затверджена «Програма утилізації ТРТ міжконтинентальних балістичних ракет РС-22».
Відповідальним за її виконання є Державне космічне агентство України, а одним з виконавців призначено ДП «НВО» Павлоградський хімічний завод ». В ході реалізації програми на підприємстві створена виробнича база не тільки для утилізації ТРТ, але і виготовлення промислових вибухових речовин для гірничодобувної промисловості. Утилізації підлягало 4 902,3 тонни твердого ракетного палива, які містилися в 163 корпусах двигунів ракет.
В цілому утилізація була розрахована до кінця 2019 року. В даний час, відзначають на підприємстві, вже перероблено 3100 тонн ТРП. Однак, внаслідок постійного недофінансування програми на 1 жовтня 2019 року на території ПХЗ залишилося 38 споряджених корпусів двигунів із загальною масою 1 802 тонн ТРП. Це паливо знаходиться в украй незадовільному і нестабільному стані. «Погіршення фізико-хімічного стану палива обумовлено тим, що гарантійні терміни зберігання закінчилися ще в 1999-2001 рр.»
За оцінками фахівців, в разі виникнення аварійної ситуації з тільки одним спорядженим корпусом ракетного двигуна може статися викид в атмосферу понад 1,84 млрд. Літрів токсичних речовин і виникне зона негативного впливу площею понад 7850 кв. км. При вітряній погоді вона може поширитися і на набагато більшу територію, що призведе до незворотних змін у навколишньому середовищі. При цьому створюється реальна загроза для жителів Павлограда, сіл і міст із загальною кількістю жителів понад 4,8 млн осіб. Особлива небезпека від сейсмічного впливу під час вибуху виникне на шахтах Західно-Донбаського регіону
«Деякі помилково вважають, що проблема недостатнього фінансування програми стосується тільки Дніпропетровського регіону. Насправді вона має більш широкі масштаби - європейські. Чи зуміють наш уряд і Верховна Рада за політичною нестабільністю побачити і усвідомити значимість проблеми і вжити необхідних заходів поки ще не пізно? Адже, в даній ситуації, час працює проти нас »
Просимо створити комісію з розслідування ситуації на заводі і прийняти екстрені заходи щодо запобігання аварійних дій.
30.10.2019 року
З повагою жителі міста Павлоград та громадськість!