Ініціатори: Міжнародна громадська організація «Луганське земляцтво» (голова – Горан Вадим Аркадьєвич) та громадська організація «Активна громадянська позиція» (голова – Омельченко Наталя Олександрівна).
Вимагаємо захистити конституційне право голосу на виборах і референдумах ВСІХ дієздатних громадян старше 18 років, у тому числі право голосу внутрішньо переміщених осіб із зони АТО і АР Крим ЗА МІСЦЕМ ЇХ ПЕРЕМІЩЕННЯ у місцевих виборах 25 жовтня 2015 року. З цією метою негайно розглянути та прийняти законопроект 2501а-1. Статус внутрішньо переміщеної особи не може бути приводом для відмови в праві голосу на виборах і референдумах, бо це є дискримінацією та порушенням конституційного права.
Обгрунтування.
Міжнародна громадська організація «Луганське земляцтво» та Громадська організація «Активна громадянська позиція» звертаються до Вас із проханням невідкладно розглянути законопроект 2501а-1 та прийняти його для того, щоб внести зміни до законодавства України відповідно до вимог Конституції Україні в частині недопущення обмежень конституційних виборчих прав громадян, а саме - внутрішньо переміщених осіб.
Конституція України:
Стаття 70. Право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років. …Не мають права голосу громадяни, яких визнано судом недієздатними.
Стаття 71. Вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Виборцям гарантується вільне волевиявлення.
Стаття 21. Усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.
Стаття 22. …Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Стаття 24. Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Стаття 102. … Президент України є гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина.
Стаття 104. ...Президент України складає таку присягу:
«Я ... Зобов'язуюсь … дбати про благо Вітчизни і добробут Українського народу, обстоювати права і свободи громадян, додержуватися Конституції України і законів України, виконувати свої обов'язки в інтересах усіх співвітчизників…»
Стаття 3 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»:… будь-які обмеження права громадян України на участь у місцевому самоврядуванні залежно від терміну проживання на відповідній території забороняються.
Відповідно, вимагаємо:
1. Виконати свої обов’язки Гаранта додержання Конституції та гарантувати право внутрішньо переміщеним особам на волевиявлення під час місцевих виборів на основі документів, що посвідчують особу (паспорту) та статус внутрішньо переміщеної особи (довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи).
2. Внести зміни до чинної редакції Закону України «Про місцеві вибори» з метою приведення її до вимог Конституції України та інших законодавчих актів.
3. Не допустити обмежень виборчих прав внутрішньо переміщених осіб, шляхом їх законодавчого закріплення (оскільки в Законі України «Про місцеві вибори» немає жодної згадки про таку категорію громадян України як внутрішньо переміщені особи).
4. Негайно відреагувати на порушені у петиції питання шляхом внесення до Верховної Ради України необхідних законодавчих змін із подальшим терміновим їх прийняттям і вступом у законну силу до 25 жовтня 2015 року.